SİYASET

Makedonya’dan Türkiye’ye başsağlığı mesajları

Dün gece İstanbul’da yaşanan terör saldırısıyla ilgili Makedonya’dan da taziye mesajları gelmeye devam ediyor.

Ufuk Derneği yayınladığı taziye mesajıyla Türkiye’nin ve Türk halkının acısını paylaştı ve terörü lanetledi:

”Dün akşam saatlerinde İstanbul Atatürk Havaalanında gerçekleştirilen hain terörist saldırıyı esef ve nefret ile kınıyoruz. Terörizmin mahsum sivil halkı hedef alan kahpe saldırıda son belirlemelere göre 41 kişi hayatını kaybetmiş ve yaralı sayısı 150 civarındadır. Alçak ve insanlık dışı saldırıyı gerçekleştiren odaklara, onlara yardım ve yataklık eden çevrelere lanet kusuyoruz. Son dönemde artan terörist saldırılar ile cennet vatanı kan gölüne çevirenlerden en kısa zamanda hesap sorulmasını dileriz. Böyle hain saldırıların amacına ulaşamayacağını, yüce Türk milletinin bu badireleri de atlatacağına inanıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlere Cenab-ı Haktan rahmet, yaralılara acıl şifalar diliyoruz.”

Türk Hareket Partisi yayınladığı başsağlığı mesajında şu sözlere yer verdi:

“İstanbul Atatürk Havalimanında gerçekleşen, onlarca masum insanın hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına yol açan saldırıları ve terörün her şeklini insanlık suçu olarak değerlendiriyor, şiddetle kınıyoruz.

Türk Hareket Partisi ve Makedonya Türkleri, bu zor dönemde Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkıyla dayanışma içinde olup, bu acıyı paylaşmaktadır.

Türkiye’nin huzurunu hedef alan bu tür terör saldırılarının bir daha yaşanmamasını diliyor, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

Ana Muhalefet ve SDSM lideri Zoran Zaev  “Türkiye’de gerçekleşen terör saldırıalrı sonucu hayatını kaybedenler için Makedonya derin bir üzüntü içerisindedir. Biz Türkiye vatandaşları ve Makedonya’da yaşayan Türkler ile birlikte dayanışma içerisinde olacağız. Türkiye bizi NATO yolunda destekleyen dost ülkedir. Türkiye bizi tanıyan ilk ülkelerden biridir. Türkiye’de yaşanan hain terör saldırılarının dini ve milliyetinin olmadığını gösterdi. Terör, küresel bir tehdit oluşturuyor” sözleriyle hain terör saldırısından duyduğu üzüntü ve kaygıyı paylaştı.

VMRO-DPMNE lider Nikola Gruevski de taziye mesajı yayınlarken, Makedonya Meclis’inde de oturumdan önce terör saldırısında hayatını kaybedenler bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.