Priebe Yeniden Makedonya’ya Geliyor

Avrupa Birliği genişlemeden sorumlu yetkilisi Johannes Hahn, Makedonya’daki yeni hükümete hukukun üstünlüğü’nün sağlanması konusunda yardımcı olacak uzman bir ekip gönderme kararı aldı. Söz konusu ekibin başında emekli olan eski Avrupa Komisyonu direktörü Reinhard Priebe’nin olacağı gelen bilgiler arasında.

Uzman ekibin yakında Makedonya’yı ziyaret edip mevcut durum hakkında bir rapor hazırlayacakları, mevcut AB raporlarını güncelleyecekleri, hukukun üstünlüğünün sağlanması hususunda gerekli sistematik değişiklikler için yapılmış tavsiyeleri yeniden düzenleyecekleri bildiriliyor. Ekibin 2015 yılında yasa dışı dinlemeler konusunda rapor hazırlayan aynı ekip olacağı belirtiliyor.

Konu ile ilgili Hahn tarafından yapılan yazılı açıklamada: ”Hukukun üstünlüğünün sağlanması konusunda eski Avrupa Komisyonu direktörü Reinhard Priebe öncülüğünde bağımsız bir uzaman ekibi görevlendirme kararı almış bulunuyorum. Bu uzman grup 2015 yılında yasa dışı dinlemeler konusunda tavsiye raporu hazırlayan aynı grup olacaktır. Kendilerinin çalışması Prjino anlaşmasının içerdiği acil reformlar konusunda yardımcı olmuştu” ifadeleri yer alıyor.

Hahn’ın ayrıca Avrupa Birliği Üsküp Büyükelçisi Samuel Zbogar’dan yeni hükümet ile AB uyum yasaları konusunda daha geniş işbirliği içirisinde bulunması emrini verdiği bildiriliyor.