SİYASET

Geçici Başbakan Dimitriev’in harcamaları giderek artıyor

Her gün yaşadığı şehir olan Probiştip’e gidip gelmesi için geçici Başbakan Dimitriev’in aylık yakıt parası 2000 avro’nun üzerinde olduğu belirtiliyor. Başbakanlık yetkililerinin bildirdiklerine göre ‘’ailevi sebeplerden dolayı Dimitriev doğum yeri olan Probiştip kentinde yaşamaya devam ettiği, bu kararın bizzat Başbakan’a ait olduğu, bu durumun Başbakanlık görev ve sorumlulukları açısından bir sorun çıkarmadığı ve söz konusu ulaşım masraflarının başkent Üsküp’te Başbakan’a tahsis edilecek bir konutun masrafları ile eşdeğer olduğu’’ bildiriliyor.

Üsküp ile Dimitriev’in yaşadığı Probiştip kentleri 108km mesafede ve günlük Başbakanlık konvoyunun en az gittiği mesafe de 216km oluyor. Yine İçişleri Bakanlığı’nın güvenlik kuralları gereği Başbakan’ın makan aracına 3 araçtan oluşan yakın koruma ekibi ve 4 araçtan oluşan toplamda en az 8 araçlık bir konvoy eşlik ediyor. Ülkedeki akaryakıt fiyatları göz önüne alındığında Başbakan’ın konvoyunun ayda en az 2000 avro yakıt parası harcadığı düşünülüyor.

Geçiçi Başbakan Dimitriev koltuğa 18 Ocak tarihinde geçmiş ve şu ana kadar 120 iş gününü doldurmuş durumda. Başbakan’ın her gün evine gidip gelme masrafı bile şimdiden binlerce avro tutarında. Güvenlik uzmanları her gün bu mesafenin gidilmesini gereksiz masraf olarak belirtirlerken, helikopter ile bu Başbakan’ın gidip gelmesinin daha ekonomik olacağını vurgulamaktalar.