Zoran Zaev: Hükümeti Kurmak İçin İvanov’dan Görev Bekliyorum

Vmro-Dpmne hükümeti kurmak için gerekliği çoğunluğa ulaşamadıktan sonra Sosyal Demokratlar Birliği Genel Başkanı Zoran Zaev bugün bir basın toplantısı düzenledi. Zaev basın toplantısında  ” Nikola Gruevski artık hiçbir zaman Başbakan olamayacak, onun dönemi bitti. Gruevski çoğunluğu oluşturamadığı için Vmro-Dpmne’nin hükümeti kurma şansı bitti derken, 11 Aralık seçimlerinde 600 bin’den fazla vatandaşın değişim istediği ve değişimin gerçekleşeceğini ” belirtti.

Zoran Zaev ayrıca Cumhurbaşkanı İvanov tarafından hükümeti kurmak için görevl beklerken, İvanov’un görev vermediği takdirde Anayasa’yı çiğneyeceğini ifade etti. İvanov’un 600 bin’den fazla vatandaşa saygı göstermesi gerektiğini vurgularken, kuracağı hükümette din ve etnik kökene göre ayrımcılık olmayacağını, herkesi kucaklayacağını ve herkes eşit vatandaş olacağını belirtti.

Diğer bir yandan bugün Avrupa Komisyonu basın sözcüsü Maya Kociyanciç basına açıklamasında bulunurken, ” Makedonya’da hala hükümetin kurulamadığını görüyoruz. Vmro-Dpmne hükümeti kuramadı. Makedonya’da en kısa zamanda yeni bir hükümetin kurulması gerektiğini vurgularken, tüm siyasi parti ve Cumhurbaşkanı’nı sağduyulu olmaya davet ettiklerini” söyledi. Kociyanciç ayrıca Cumhurbaşkanı’nın hükümeti kurma görevi parti başkanına verilmesi gerektiğini ifade etti.