GENEL

Ufuk Derneği ve 121 STK’dan Ortak Bildiri

Makedonya’da son dönemde sivil toplum sekötüne karşı oluşturulmaya çalışılan kötü imaj, baskı ve karalamalara karşı ülke genelinde faliyet gösteren 122 sivil toplum kuruluşu bugün ortak bildiri yayınladılar.

Bildiride mevcut iktidar ve özellikle Vmro-Dpmne tarafından sivil toplum alanına karşı bir tavır oluşturulduğu, yersiz ve asılsız iddia ve söylemlerle STK’ların yıldırılmaya çalışıldığı açıklanıyor.

Sivil Toplum Kuruluşlarının faliyet ve çalışmalarının Anayasal hak ve özgürlükler kapsamın girdiği ve bu alana yapılan bütün müdahalelerin durdurulması gerektiği belirtiliyor.

Ortak hareket ile sivil toplum kuruluşları konunun gündeme getirilmesi ve koruma ile geliştirilmeleri gerektiğini vurgulamaktadırlar.

’’Sivil toplum sektörünü koruma ve destek insiyatifi’’ ortak ismi ile yayınlanan bildirinin Makedonya kamuoyu haricinde ülkedeki yabancı diplomatik temsilciliklere de gönderileceği belirtildi.

Ufuk Derneği Genel Başkanı Dr.Elvin Hasan konu ile ilgili habermakedonya.net sitemize yaptığı açıklamada: ’’Ufuk Derneği yıllardır demokrasi ve insan hakları konusunda çalışma yürüten bir kuruluştur. Geçmişte birçok konuda Makedonya’da faliyet gösteren dernek ve kuruluşlar ile ortak çalışmalarımız olmuştur, bu konu da bu kapsama girmektedir. Son dönemde sivil toplum alanı büyük bir baskı altında, bu durumu kabul etmemiz ve sessiz kalmamız düşünülemez. Sivil toplum alanına yapılmak istenen müdahalelere son verilmelidir. Konu bize göre oldukça ciddi ve endişe verici boyutlardadır. Ortak hareket ve demokratik yöntemler ile sesimizi duyurmaya çalışıyoruz, geçmişte öyle yaptık gelecekte de öyle yapacağız. Yaşanan gelişmeler neticesinde Ufuk Derneği olarak bizim tavrımız Makedonya’nın köklü bir değişime ihtiyacı olduğudur. Demokratik sistemin, hukukun üstünlüğünün, ekonomik refahın, özgürlüklerin geri kazanılmasının gerekli olduğunu düşünüyor ve bunu savunuyoruz’’ dedi.