GENEL

İktidar Yandaşı Çilimanov’dan Boşnaklara Büyük Hakaret

TV 24’de eski milletvekili Safet Bişevats ve medya için kurulan özel (ad-hok) kurumu üyesi Tsvetin Çilimanov arasında hararetli bir tartışma programı gerçekleşti, tartışma esnasında birçok şahsi saldırılar oldu. Çilimanov’un ,,Safet sen mültecisin başka ülkeden buraya gelmişin, vatandaşlık kazanmışın’’, sözleri programda tartışmanın dozunu artırdı, program sunucusu Duşitsa Mrga arada reklam vermek zorunda kaldı. Bişevats, Çilimanov’un bu ağır ifadelerini büyük bir ayıp ve seviyesizlik olarak değerlendirdi.

Ülkede siyasi kriz devam ederken, gündemi seçimler nezaman olacak tartışmaları sürmekte. Aynı zamanda Özel Yetkili Savcının talep ettiği yasa değişiklikleri ve savcılığın çalışma süresinin uzatılması iktidar tarafından kabul edilmemesi muhalefetin iddalarını doğrular nitelikte. Safet Bişevats iktidarın seçim istemediğini ve zaman kazanmak istediğini, Aynı zamanda seçimlerin bir an önce olmasının doğru olduğunu söyledi. Özel Savcıya yapılan saldırıların iktidarın korkusunun nekadar büyük olduğunu ve karalama kampanyasının halkta bekledikleri tepkiyi görmediğini biliyorsunuz. Halk yapılan yolsuzluğu gördüğünü ve özgür iradesiyle bu iktidarın 11 Aralık erken genel seçimlerde düşeceğini belirtti. İktidarın 24 Aralık 2012 yılında yaptıkları klasik bir devlet darbesiydi. Başbakanın, muhalefete yönelik suçlamaları muhalefet darbe yaptı demesi sonradan sorumluluları bulmaması, aslında iktidarın devlet darbesi yaptığı ve bunu meclis başkanı ve İçişleri Bakanı desteğiyle yaptığı ortadadır. Biz normal bir ülkede yaşasaydık ve  kurumlarımız çalışsaydı özel savcıdan ihtiyaç kalmazdı.  AB raporlarındaki önemli eleştirileri halkın iyi anlaması gerekmektedir, oradaki yazılanlar hiç olmadığı kadar kötü. Adil seçim bekliyoruz. Çilimanov genelde muhalefet partisi SDSM’nın ve koalisyon partisinin reytinginin düşük olduğunu ve bunun için oy toplamak için Arnavutlar ve diğer bütün etnik gruplardan oy arayışında olduğunu söyledi.  Diğer yandan Bütçenin getirilmesi gerektiğini belirtti. Aynı zamanda savcı Katsita’yı yetersizlik ile suçladı.

Programda tansiyonun yükseldiği konulardan biri de Arnavutluğun Pustest bölgesinden gelen seçmenlerdi. Çilimanova göre orada yaşayanlar Makedonya vatandaşları  ve oy kullanmaları gayet doğal. Bişevats için ise oradakilerin oy kullanması iktidarın seçim entrikalarından biridir. Çilimanov karşı tarafı ülkeye hainlik yaptıkları sözleri üzerine, Bişevats genelde iktidarın yaptığı yolsuzlukla ve ülkenin kurumlarının çalışmaması ile suçladı. İki konuşmacı  11 Aralıkta seçim olması gerektiği konusunda hemfikir.