Gruevski Hariç Kimse Yeni Bir Seçimden Yana Değil

Yasal sürenin son bulması ve Vmro-Dpmne lideri Nikola Gruevski’nin hükümeti kuramayacağının netleşmesinden sonra Vmro-Dpmne yayınladığı basın bildirisinde, siyasi krizden ancak yeniden Erken Parlamento Seçimleri düzenlenelerek çıkılabileceği ve bu sebeple yeniden seçim istediklerini açıklamalarının ardından gözler diğer siyasi partilere çevrildi.

İlk olarak Arnavut Demokratik Bütünleşme Birliği DUİ basın sözcüsü Buyar Osmani pazar akşamı yaptığı açıklamada, partisinin koalisyon konusunda henüz bir karar almadığını, masada 5 seçeneğin olduğunu ve bu seçeneklerden sadece birinin yeniden seçim olduğunu söyledi.

Arnavut Birliği koalisyonu üyesi ve DPA Reform Hareketi lideri Ziyadin Sela yaptığı açıklamada ’’Arnavut partileri yeni bir seçimi kabul etmemeli, eğer yeni bir seçim olursa biz bütün Arnavut partilerini seçimleri boykot etmeye davet edeceğiz’’ dedi.

BESA hareketi basın sözcüsü Faton Fazliu ise yaptığı açıklamada: ’’Olası yeni bir Erken Parlamento Seçimlerinde partimiz net bir zafer alacaktır, fakat parti olarak düşüncemiz yeni seçimler yerine siyasi bir hükümetin kurulmasının gerekli olduğudur’’ dedi. Fazliu ayrıca ’’Bize göre yapıcı bir iktidarın kurulması için bütün seçenekler zorlanmalı ve bu doğrultuda çalışılmalıdır. Bütün seçenekler tüketildikten sonra yeniden seçim konusunu gündeme alabiliriz’’ dedi.

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği sözcüsü Petre Şilegov konu ile ilgili basın mensuplarına: ’’Parti olarak beklentimiz Cumhurbaşkanı İvanov’un hükümeti kurma yetkisini Genel Başkanımız Zoran Zaev’e vermesidir, yeni bir seçim konusu gündemimizde değil’’ dedi.