OHRİ GÖLÜNÜN SU SEVİYESİ ALARM VERİYOR

Dünyanın en eski göllerinden olan, UNESCO koruması altındaki Ohri gölünün düşen su seviyesi konusunda ekolojist ve uzmanların ciddi uyarılar yapmakta.

Ohri bölgesindeki doğal yaşamı koruma konusunda en etkin dernek olan ’’Ohrid SOS’’ tarafından yapılan açıklamada: ’’Devlet elektrik dağıtım şirketi ELEM, Ohri gölünden akan Drim nehrinin suyu ile ekektrik üretmekte. Elektrik üretimi için gölün barajı tamamıyle açılmış durumda. Fakat Ohri gölü yapma bir göl değildir ve hiçbir şekilde kötüye kullanıma izin verilmemelidir’’denildi.

Ohri’de bulunan Hidrobiolojik Enstitüsünde bilimsel uzman ve yönetici olan Prof.Dr. Trayçe Talevski yaptığı açıklamada: ‘’Göldeki canlı varlıklarda anormal bir hareketlilik gözetliyoruz. Devlet elektrik dağıtım şirketi ELEM acilen Drim nehrinin başladığı yerdeki su kapaklarını kapatmalı ve su seviyesi normale döndürülmeli, aksi halde toplu balık ölümleri yaşanabilir. Sonra suçlunun kim olduğunu tartışırız ama geri dönülmez bir yola girmiş oluruz’’ dedi.

Talevski ayrıca ’’Ohri gölü ELEM’in malı değildir, keyfi olarak su seviyesinde oynama yapamazlar. Hidrometeoroloji Enstitüsü’nün Ohri limanında bulunan ekeltronik ölçüm tablosundaki göstergelere göre gölün su seviyesi ortalama su seviyesinin 15 santim altında bulunuyor. Bu oran gölün yasal olarak belirlenen en düşük su seviyesinden 8 santim daha az. Bu seviye artık kritik boyutlarda. İşin sorumlusu ise ELEM, herkes susarken ELEM elektrik üretimi ile para kazanma derdinde’’ diye konuştu.