GENEL

Ohri Çerçeve Anlaşması 3. Kez Analiz Edilecek

Devlet üç yıldan az bir sürede üçüncü kez Ohri Çerçeve Anlaşmasının uygulanması analizi için halkın parasını harcayacak. Bu amaçla harcanan 200.000 avroluk miktar, ek 76.000 avro için yükselecek gibi görünüyor. Çerçeve Anlaşmasını Uygulama Müdürlüğünün açtığı ihalenin o civarda olacağı tahmin ediliyor.
Kamu ihalesinde aranan hizmet şöyle özetlenmiş: Ohri Çerçeve Anlaşmasının uygulanmasında nitel analizi hazırlanması ve ek etkinlikler ile halkın analiz sonuçlarıyla bilgilendirilmesi. Bu tür analizler için şimdiye kadar 97.500 avroluk iki sözleşme imzalanmış, birisi 2013 ylının Kasım ayında, diğeri de geçtiğimiz yılın Ağustos ayında. İki ihaleyi de aynı şirket kazanmıştır-,,Tag İletişim’’, şirketin sahibi eski muhabir Gazmend Aydini. Yaptığı açıklamada şunları söyledi: analiz için teknik destek sağlıyoruz, uzman ve profesörler ile konferanslar, sunumlar ve tartışmalar örgütlüyoruz, bunun yanı sıra kamuoyunun görüşünü araştırıyoruz.ramkoven_dogovor_potpisuvanje_0-1
Çerçeve Anlaşmasını Uygulama Müdürlüğünden konuyla ilgili bilgi verilmemektedir. Sadece kısa olarak bu analiz çalışmasının yapılması stratejik planlarında öngörüldüğünü ve bütçede bu amaçlı para öngörüldüğünü kısaca söylediler.
Benzer rapor geçtiğimiz yıl Başbakanlık, OBSE ve Bariş Enstitüsü elçisinin çalışma ekibinin işbirliği ile hazırlanmıştır. Uluslararası bir konferansta sunulması düşünülen rapor, konferansta sunulmadı. Rapordan elde edilen sonuçlar halen başbakanlık toplantısında bile incelenmedi. Arnavut Demokratik Bütünleşme Birliği Partisi yaptığı açıklamada Arnavutçanın devlette ikinci resmi dil olması, kamu paralarının eşit dağılımı, MTV’da Arnavut dilinde kanal ve devlette üç en önemli makamın rotasyonu için talepte bulunacaklarını açıklamışlardı.

 

ramkoven_dogovor_potpisuvanje_0-1