EĞİTİM

Türk Müdürden LGBT Bireylere Destek Niteliğinde Kitap

Eğitim ve Bilim Bakanlığı bünyesinde yer alan Eğitimi Geliştirme Bürosu çok ses getiren bir kitapçık yayınladı. Kitapçığın içeriliğinde LGBT bireylere destek niteliği taşıyan konular yer alırken, gün içinde kitapçığın yayınlanmasından sonra kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu.

Eğitim Geliştirme Bürosu lise öğrencilerinde heteroseksüellikle ilgili skandal soruların Yaşam Becerileri Eğitimi ders kitabında değil, 2011 yılında onaylanan hazırlanan öğretmen kılavuzunda yer aldığını iddia ediyor.

Eğitimi Geliştirme Bürosu’na göre müfredat zorunlu değil, yani ortaokullardaki öğretmenler ergenlerin ihtiyaçlarına cevap vermek için hangi içerikleri ve buna göre hangi çalışma sayfalarını ve öğretim yılının hangi döneminde uygulayacaklarını seçme özgürlüğüne sahiptir.

Büro’nun resmi web sitesinde Yaşam Becerileri Eğitimi konusuna ilişkin çalışma sayfalarına “göz atabilirsiniz” ve orada öğretmenlerin öğrencilere sorması gereken aşağıdaki soruları okuyabilirsiniz:Heteroseksüelliğinize neyin sebep olduğunu düşünüyorsunuz?’’Heteroseksüelliğin sadece atlatacağın bir dönem olması mümkün mü?”Heteroseksüelliğinizin aynı cinsiyetten korkmanızdan kaynaklanıyor olması mümkün mü?” “Siz heteroseksüeller neden herkesi kendi cinsel yöneliminiz olmaya zorluyorsunuz?”

Skandal kitabın ardından tepkiler çığ gibi büyürken, Eğitimi Geliştirme Bürosu’nun müdürünün istifası beklenmekte. Beş yıldan fazla bir süredir büronun müdürlüğünü TDP’nin teklif ettiği Türk isimler yapmaktalar.