EĞİTİM

10 Yılda Mezun Sayısında %40 Azalma

Kuzey Makedonya’daki mezun sayısı son on yılda %40’a varan oranda azalmıştı, bu olumsuz durum tüm eğitim sisteme için endişe vermekte. Bu nedenle bölge genelinde yaşanan kitlesel göçü önlemek için ciddi reformlara ve kaliteli eğitime ihtiyaç duyulmaktadır.

Devlet Felsefe Fakültesi dekanı Ratko Duev konu ile ilgili şunları diyor: “ Son on yılda %40 daha az mezun verdik. Pandemi ve karşı karşıya olduğumuz tüm bölgesel zor süreçlere neticesinde geldiğimiz durum, eğitim için büyük bir sorun ve bizler bu sorunu çözmezsek, gelecek hakkında konuşamayacağız. Avrupa her yıl nüfusunundan 900.000 kişiyi kaybediyor. Avrupa önümüzdeki on yılda, gelişme olmadan en az 10 milyon işçiye ihtiyaç duyacaktır. Bu gerçek hepimizin kendimize geleceği sorgulamamız için ciddi bir sebep”.

“Kiril ve Metodiy” Üniversitesi rektörü Nikola Yankulovski ise: “Avrupa bölgesindeki eğitime uygun tüm standart ve değerlere yönelik gerçekçi reform ve yenilikler yapmamız gerektiği düşüncesindeyim. Tüm reformların ülkemizdeki uzman ve profesyoneller tarafından gerçekleştirilmeli, ancak bu şekilde hem okul öncesi çağdaki hem de ilk, orta ve yüksek öğrenimdeki zirveye ulaşılabileceğine inanıyorum” dedi.