EĞİTİM

Eski Hükümetin ,,Her Kasabaya Fakülte’’ – Dağıtılmış Eğitim Uygulamasının Devlete Zararı 57 Milyon Avro

Stratejik ve Eğitim Araştırmaları Enstitüsünün yaptığı araştırmaya göre 2006-2016 yılları arasında ülke genelinde şehirlerde açılmış fakültelerin ve yükseköğretim bölümlerinin devlete maliyeti 57 milyon avro oldu.

Devlet üniversiteleri kapsamında ülke genelide şehirlerde açılan onlarca fakültede ders yapılmamaktaydı. Bunun sebebi kayıt için başvuran öğrenci adaylarının giriş sınavını geçememeleri veya bu fakültelerde-bölümlerde eğitim almak için ilgi olmamasıydı.

Birinci ve ikinci yükseköğretim öğrenci kayıt döneminde bölüm başına onar öğrenci bile kayıt yapmayan ülke genelinde dağınık fakülteleri ve bölümleri yeni hükümet Bakanlar Kurulu toplantısında kapatma kararı aldı. Bölümlere on öğrenciden az kayıt olması durumunda dersler yapılamıyordu. Makedonya’nın en eski ,,Aziz Kiril ve Metodius’’ Üniversitesi kendi bünyesindeki bu tür fakülte ve bölümler tamamen kaldırma önerisinde bulundu. Üniversitenin önerisi yeni hükümetin eğitim politikası ile tamamen örtüşürken, diğer üniversitelerde ise bölümlerin bir kısmı kapatıldı.

Dağınık yükseköğretim eğitimine yönelik ilginin olmaması son on yılda  ,,Aziz Kiril ve Metodius’’ Üniversitesinde de görülmekte. On yılda dağınık eğitime sadece 1.277 öğrenci kayıt yapmış.  2010 yılında üniversiteden gelen bilgilere göre, Gostivar’da açılan Mimarlık Fakültesine sadece bir öğrenci kayıt başvurusunda bulunmuş. Öğrenci giriş sınavını geçemeyince kayıt yapamamış. Giriş sınavı Ohri’de sınava giren dört öğrencininde kaydına engel olmuş . Açılan bu fakültede 140 boş yer varmış. Kumanova’da sadece bir öğrenci kayıt yaparken, Manastir’da (Bitiola) ikinci kayıt döneminde bile kayıt başvurusu yapan öğrenci olmamış.

Aynı yıl Kalkandelen’de  (Tetova’da) Enformatik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünde 100 öğrenci için boş yer varken, bölüme sadece dört öğrenci kaydını yaptırmış. Bu tablo her yıl tekrarlanmış.  Mevcut verilere göre 2006-2016 yılları arasında bu bölümlere kayıt yapan öğrenci sayısı 14.606’dır. Bu yıllar içinde dağınık eğitimden devlet 57 milyon avro zarar yapmıştır.

15 kasabada açılması düşünülen, 46 yükseköğretim bölümü ile dağınık eğitim alacak öğrencilerin masraflarının azaltmak ve bayan öğrenci sayısını artırmayı amaçlanıyordu. Analizi yapan kuruluş açıklamasında şunu belirtmiş: ,,Bu tür uygulamanın ve konseptten yarardan çok zarar yapıldığı için vazgeçilmesi gerekiyor. Yatırım projesinin kabul edilmemesi gerekmektedir, sonuçların iyi olmadiğindan dolayı yükseköğretim bölümlerinin yeniden örgütlenmesi ve düzenlenmesi gerekiyor.’’

Derslerin gerçekleşmeyeceğinden, ülke genelinde farklı şehirlerde yükseköğretim eğitimi almak için kayıt yapan öğrencilerin tamamı , eğitimlerini ana fakülte ve bölümlerde devam etmeleri için imzalı beyanda bulundular.