THP: İVANOV HÜKÜMETİ KURMA YETKİSİNİ ZAEV’E VERMELİ

Türk Hareket Partisi (THP) tarafından bugün Makedonca yayınlanan basın bildirisinde son günlerde gündemi meşgul eden konular yer aldı.

THP bildirisinde:

“Makedonya’da yavaş da olsa, yasa dışı işlerden ve Gruevski’den kurtulma süreci durmadan ilerlemekte, böylece demokratik değerler yeniden yerine oturuyor.

Seçimlerde vatandaşların çoğunluğunun (612 bin) değişimden ve demokratik Makedonya’nın geri kazanılmasından yana oy kullanmaları, demokratik ve istikrarlı ülke mücadelesinin devam etmesi için büyük bir ilham kaynağı ve sorumluluktur.

Cumhurbaşkanı İvanov’un Anayasayı yanlış yorumlaması ile olsa bile Gruevski’nin hükümeti kuramaması bu tarz siyasetçilerin deverinin kapandığın göstermektedir. Gruevski artık tarihin kara sayfalarında yazılacaktır.

Bu sebeple Makedonya’da yaşayan Türkler ve bütün vatandaşlar adına Cumhurbaşkanı İvanov’a yapıcı davranıp, Anayasayı saygılayarak hükümeti kurma yetkisini, bütün bü süreç içerisinde kalitesi ve kapasitesi ile kendini ispatlayan ’’Makedonya İçin Hayat’’ koalisyonu lideri Zoran Zaev’e vermesi gerektiği çağrısında bulunuyoruz.

Ayrıca etnik ve ideolojik ayrım gözetmeden bütün siyasi partileri, Vmro-Dpmne ve onun yıkıcı politikalarından uzak durmları çağrısını yapıyoruz.

Vatandaşlar hukukun üstünlüğünün savunulduğu, bireysel hakların korunduğu, herkese eşit hak ve fırsatlar tanına ekonomil ve demokratik istikrara sahip bir ülkede yaşamayı hak ediyorlar. ’’Makedonya için Hayat’’ koalisyonunun hükümeti tam da bu prensipler üzerine kurulacaktır.”

denildi.