Lyubomir Yoveski Yeni Başsavcı Seçildi

Makedonya Meclisinini dün gerçekleştirilen oturumunda gündem maddeleri arasında kamuoyunu uzun süre meşgul eden Başsavcı seçimi vardı. Geçtiğimiz aylarda muhalefetin eski Başsavcı Marko Zvırlevski’nin görevden alınması sürecinde engellemeleri olsa bile Meclis çoğunluğu Zvırlevski’yi görevden almış ve yeni Başsavcı seçim sürecini başlatmıştı.

Makedonya Savcılar kurulunun açtığı ilan ve değerlendirmeleri sonucunda kriterleri dolduran adaylar Bakanlar kuruluna yollanmış ve Bakanlar Kurulu yeni Başsavcı için teklifini Lyubomir Yoveski’den yana kullanmıştı.

Uzun bir sürecin ardından Mecliste ancak dün yapılan oturumda Başsavcı seçimi gündem maddesi oldu. Muhalefet milletvekillerinin  Meclis çalışmalarını, 27 Nisan’da gerçekleştirilen Meclis baskını ve şiddet olayları soruşturması kapsamında gözaltına alınanlara destek amacı ile boykot etmelerinden dolayı Meclis oturumlarına katılmıyorlar.

Dün yapılan Başsavcı seçimi oylamasında Lyubomir Yoveski, Meclis çoğunluğu olan 61 milletvekilinin oyunu alarak yeni Başsavcı görevine seçildi.

Başsavcılık görev süresi mevcut yasalara göre 6 yıl. Yoveski son derece kritik bir dönemde en önemli görevlerden biri olan Başsavcığık koltuğuna oturacak. Başta eski iktidar döneminde ortaya çıkan yolsuzluk, siyasi kumpas ve şiddet olayları davaları gibi hassas davalar konusunda Yoveski’ye son derece önemli görev düşecek.