SİYASET

”Referandum İçin Gelmeyin” Diyen Kurz, VMRO Mitingine Katılmıştı

Bir süre önce “Erdoğan referandum için Avusturya’ya gelmesin” açıklamasıyla gündeme gelen Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz’un söylemleriyle eylemleri arasındaki çelişki dikkati çekiyor.

İslamofobik-Türkofobik açıklamalarıyla tanınan Kurz, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ikili görüşmeler için ülkelerine gelebileceğini ancak referandum öncesinde buradaki Türk seçmenlerine seçim konuşması yapmasının istenmediğini dile getirmişti.

Kurz’un söylemleriyle eylemleri arasındaki en büyük çelişkilerden biri, Makedonya’da 11 Aralık’ta yapılan erken genel seçimden kısa bir süre önce, Makedon milliyetçisi İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya’nın Ulusal Birliği Demokratik Partisi (VMRO-DPMNE) mitingine katılması.

Partinin 27 Kasım’da başkent Üsküp’te düzenlediği mitinge katılan Kurz, o dönemde muhalif partilerin tepkisini çekmesi üzerine, mitinge VMRO-DPMNE’nin de üyesi olduğu Avrupa Halk Partisinin (EPP) üyesi olarak katıldığını söylemekle yetindi.

Mitingde, meydanı dolduran binlerce Makedonya vatandaşına seslenen Kurz, VMRO-DPMNE öncülüğündeki Makedonya’ya, Balkan rotasının sığınmacılara kapatılmasındaki destekleri için minnettar olduklarını söyledi.

Mitinge davet edilmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kurz, “Hükümetiniz olmasaydı Balkan rotasını kapatamazdık. Hükümetiniz sayesinde bunu başarabildik. Bu zor durumda bize desteklerinizi esirgemediğiniz için size minnettarız. Avusturya Halk Partisi adına, seçim kampanyasında partinize bol şans diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Kurz, ertesi gün Makedon mevkidaşıyla yaptığı görüşmenin ardından kendisine yöneltilen bir soru üzerine ise VMRO-DPMNE mitingine katılmasının tartışılacak bir şey olmadığını ve EPP üyesi olarak orada bulunduğunu söyledi.

Mitingdeki her sözünün arkasında durduğunu kaydeden Kurz, Makedonyalı seçmene sandığa gitme çağrısında bulunduğunu, seçmenin kime oy vereceğine sadece kendilerinin karar verebileceğini ifade etti.

Kurz’un VMRO-DPMNE mitingine katılması ve orada konuşması, Makedonya’daki muhalefetin de tepkisini çekerken, ülkedeki siyasi analistler bunun pek alışılageldik bir durum olmadığını vurguladı.

Avusturya basını da tepki gösterdi

Kurz’un Üsküp’teki mitinge katılması, kendi ülkesindeki basın tarafından da eleştirildi.

Der Standart gazetesinde, “Kurz, tartışmalı iktidar partisinin propagandasını yapıyor” başlığıyla yayınlanan yazıda, Kurz’un VMRO-DPMNE mitingine katılması ve orada konuşma yapması eleştirildi.

Kaynak: AA