SİYASET

TDP: ’’Saf Değiştirmedik’’

Türk Demokratik Partisi (TDP) son siyasi gelişmeler konusunda basın bildirisi yayınlandı.
TDP Bildirisini olduğu gibi yayınlıyoruz:

Türk Demokratik Partisi’nin Makedonya’da yaşanan siyasi kriz ile duruşunun belirtildiği bildirinin yayınlanmasının ardından, sosyal medyada yalan yanlış yorumlamalar yapılmış, Türk Demokratik Partisi’ne dolayısıyla da Makedonya Türk halkına asılsız iftiralar atılmıştır.

Unutulmamalıdır ki Makedonya Türkleri her zaman yaşadıkları ülkeye sadık olmuş, hiçbir millete karşı kin güdmemiş, herkesle dostane ilişkiler içerisinde yaşamış bir millettir. Makedonya Türklerinin “esnaflığı” bugün bile herkes tarafından örnek gösterilen bir özelliktir. Makedonya Türklerinin temsilcisi olarak biz TDP de, yaşanan bu siyasi kriz içerisinde kimseyi haklı veya haksız göstermeden, kimsenin de sözcülüğünü yapmadan, sadece kendi duruşumuzu ifade edip kamuoyu ile paylaşmaya çalıştık.

Biz Türk Demokratik Partisi hiçbir millete, siyasi partiye veya dile karşı değiliz. Tek amacımız ve isteğimiz, Makedonya’da yaşayan Türklerin de diğer etnik topluluklarla eşit konumda olmasıdır. Makedonya Türkleri ve anadilimizi ikinci, hatta üçüncü plana atacak ve bizim üçüncü sınıf vatandaş muamelesi görmemizi sağlayacak olan her türlü anlaşmaya karşı tavır göstermemiz, kesinlikle farklı açılara çekilmemeli ve bu duruşumuzdan “sunni düşmanlıklar” yaratılmamalıdır.

Sosyal medyada yayılan asılsız haberlerin bir diğeri olan TDP Milletvekilimizin ve partimizin saf değiştirdiği haberinin de tamamen asılsız ve gerçek dışı olduğunu da ayrıca ifade etmek istiyoruz. Bu haberi paylaşan haber portallarına göz atmış olursanız, yalan ve uyduruk haberlere yer verdiklerini görmüş olacaksınız.

Diğer taraftan Makedonya’da yaşayan siyasi krizin halk arasında da gerginliklere neden olduğunu üzülerek görmekteyiz. Bu vesile ile, tüm Makedonya halkına ve özellikle de Makedonya Türklerine yaşanan bu günler içerisinde aklı selim ve soğukanlı davranma çağrısında bulunmaktayız.

Fırsattan istifade ederek, olaylarla bağlantılı olarak son günlerde meydana gelen gazeteci ve kültürel – eğitim kurumlarına yapılan saldırıları da şiddetle kınıyor, bu olaylara sebebiyet verenlerin en kısa zamanda hukuk önünde hesap vereceğine olan inancımızı yineliyoruz.