SİYASET

Menduh Taçi, DPA Genel Başkanı Görevinden İstifa Etti

Arnavut Demokratik Partisi (DPA/PDSH) 2007 yılından seçildiği parti genel başkanlık görevinden istifa ettiğini duyurdu. 2007 yılında partinin kurucu başkanı ve Makedonya’daki Arnavut siyasetinin en önemli kişilerinden sayılan Arben Caferi’nin görevden ayrılması ile koltuğa oturan Taçi kendine has siyasi üslübu ile hafızalara kazınmıştır. Ayrıca Taçi’nin ismi, muhalefet lideri Zoran Zaev’in yayınladığı yasa dışı dinlemelerin ses kayıtlarında birçok kez geçmiş ve Taçi’nin muhalefet olmasına rağmen Vmro-Dpmne’yi perde arkasında desteklediği ortaya çıkmıştı. Parti içi yaşanan anlaşmazlık ve kavgalar ile partide ciddi kan kaybı yaşanmıştı.

11 Aralık’ta gerçekleştirilen Erken Parlamento seçimlerinde partisinin büyük hedeflerle girdiği seçimde hüsrana uğraması ve sadece iki milletvekili çıkarması Taçi’nin istifasındaki en önemli neden olarak görülüyor.

Taçi yaptığı açıklamada kongre’ye kadar partiyi Yönetim Kurulun kordinasyonunda yönetileceği ve en kısa zamanda kongre düzenleneceğini belirtti.