SİYASET

Zannier: Siyasi Krizin Etnik Krize Dönüşme Olasılığı Var

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Lamberto Zannier Makedonya’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti kapsamında temaslarda bulunuyor. Zannier ilk olarak Cumhurbaşkanı İvanov ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede İvanov’un misafirine son verdiği kararların hala arkasında durduğunu söylediği bildiriliyor. Zannier’in ise İvanov’a bütün siyasilerin bu önemli dönemde ciddi ve sorumlulukla karar vermeleri ve demokrasi prensiplerini savunlamarı gerektiğini söylediği bildiriliyor.

Zannier Üsküp ziareti kapsamında verdiği demeçte önemli mesajlar verdi. Zannier açıklamasında ‘’iki yıldır süren siyasi kriz şimdi etnik krize dönüşebilir. Buna asla izin verilmemeli’’ diyor.

11 Aralık seçimlerinin genel olarak demokratik bir havada ve başarılı geçtiğini, seçimlerden sonra ülkede normalleşme beklendiğini, fakat gelişen olaylar ile krizin daha da derinleştiğini belirtiyor.

Bazı siyasi partilerin ırkçı ve aşırı milliyetçi söylemleri, Arnavut siyasi partilerinin ortak platformundan ülkenin bağımsızlık ve egemenliğinin tehtid altına alındığı gibi söylemlerinin endişe verici olduğunu söyleyen Zannier, siyasilere sorumluluk bilinci içerisinde davranmaları çağrısında bulunuyor.

Zannier ayrıca ’’Şimdi adaletin üstünlüğünün, yargının bağımsızlığını, fikir ifade ve medya özgürlüklerinin, demokrasinin, hür ve özgür seçimlerin, etnik ilişkilerin, eğitim alanının ve devlet kurumlarının geri kazanılması süreci başlamalıdır. AGİT’in görevi budur, sizlere yardımcı olabiliriz’’ diyor.