Fransa İvanov’un Kararını Gözden Geçirmesini İstedi

Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’un, hükümeti kurma yetkisini Meclis çoğunluğunun desteğini alan Zoran Zaev’e ’’ülkenin bağımsızlık ve egemenliğini tehlikeye atıyor’’ gerekçesi ile vermemesi konusunda dünyanın dört bir tarafından tepkiler geliyor. Başta AB ve NATO yüksek yetkilileri olmak üzere birçok uluslararası kuruluş ve devlet yetkilisi İvanov’un kararına tepki gösteriyor ve kararın tekrardan gözden geçirilmesi çağrısında bulunuyorlar.

Konu ile ilgili son açıklama Fransa’nın Avrupa konusunda yetkili olan müsteşarı Harlem Desir’den geldi. Desir yaptığı açıklamada: ’’Fransa, Üsküp’teki son siyasi gelişmeleri yakından takip ediyor. Bütün siyasi tarafları sakinliğe, sorumluluğa ve diyaloga davet ediyor’’ dedi.

Desir açıklamalarının devamında: ’’Biz Avrupa Birliği Dışilişkiler ve Güvenlik yüksek temsilcisi sayın Mogherini’nin siyasi krizden çıkış için yaptığı açıklama ve çalışmalarını destekliyoruz. Ülkeyi Avrupa Birliğine yaklaştıracak olan reformları hayata geçirecek hükümetin hızlıca kurulmasını bekliyoruz’’ dedi.