SİYASET

Carl Bildt Üsküp’te Siyasi Liderler İle Görüştü

Eski İsveç Başbakanı ve Avrupa Dış İlişkiler Konseyi üyesi Carl Bildt dün Üsküp’e gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında ülkenin en büyük siyasi parti liderleri ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Bildt ilk önce Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) lideri Zoran Zaev ile, ardından Demokratik Bütünlşme Birliği (DUİ) lideri Ali Ahmeti, BESA lideri Bilal Kasami ve son olarak Vmro-Dpmne lideri Nikola Gruevski ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Bildt Üsküp ziyareti konusunda basın mensuplarına yaptığı açıklamada: ”Sizde seçimler vardı, bütün Avrupa ülkeleri gibi Anayasanız’da var. Bazan sorunlar olabilir, fakat Anayasa ve demokratik uygulamaları takip edin. Bu Avrupa demokrasilerinde çözümün tek yoludur. Ülkenin varolan isim sorunu hakkında bilgim var, bunun yanında demokrasi standartları gibi başka konular hakkında bilgi sahibiyim” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı İvanov’un kendisi ile görüşmek istemediği sorusuna Bildt: ”Kendisinin bizimle görüşmeyi reddettiğini söyleyemezsiniz, fakat bizim kendisi ile görüşme gibi bir niyetimiz olmadığını size içtenlikle söyleyebilirim. Bundan çok daha önemli siyasi güçler ile görüşmelerimiz var, buraya Cumhurbaşkanı ile görüşmeye gelmedik” cevabını verdi.