GENELSİYASET

Şkariç: Meclis 12 Ekim’de Fesh Edilmeli

Anayasa Hukuku’nun Makedonya’daki bir numaralı ismi Prof.Dr.Svetomir Şkariç yaptığı açıklamada ‘’Makedonya Meclisi 12 Ekim’de fesh edilmeli, aksi durumda anayasal ihlal durumu ortaya çıkacaktır. En önemli hukuki belge ve yüksek kanun olan anayasaya göre Meclis seçimlerden 60 gün önce fesh edilmeli, bu kanun yasa değişikliği ile değiştirilemez, seçimler Erken seçim olsa bile’’ dedi.

Meclisteki siyasi partilerin temsilciler ise farklı görüşe sahip. Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) milletvekili ve parti sözcüsü Petre Şilegov yaptığı açıklamada ‘’Makedonya’nın Erken Seçim döneminde olduğu için bütün gerekli seçim prosedür tarihleri, seçim kampanyası hariç 5’er gün kısaltılabil ve böylece Meclisin fesh edilmesi için son tarih 27 Ekim oluyor’’ dedi.

Konu hakkında pek fazla yorum yapmaktan kaçınan siyasiler, hukukçuların düşüncelerini de yorumlamak istemiyorlar. Bu hafta sonuna doğru Makedonya’da belirlenmiş olan 11 Aralık Erken Parlamento Seçimlerinin düzenlenip düzenlenmeyeceğinin belli olacağı tahmin ediliyor.