Protestocular Sert Kayaya Çarptı (VİDEO)

Son günlerde Makedonya genelinde Vmro-Dpmne yandaş ve destekçilerinin düzenledikleri ve Makedon milliyetçiliğinin ön plana çıktığı protestolar ile birlikte, Vmro’ya karşıt görüşlü olan gazeteci ve aydınlara saldırılar artmıştı. Vmro-Dpmne gençlik kollarına yakın olan kişiler muhalif görüşlü gazeteci ve aydınlara ağır hakaret ve fiziki müdahalede bulunmalarını video kaydına alıp internette yayınlıyorlardı.

Fakat son yaşanan olayda saldırgan protestocular için işler ters döndü. Eski içişleri bakanı ve ülkenin önde gelen hukuk profesörlerinden sayılan Lyubomir  Frçkovski’ye birkaç gençin saldırı yapıp videoya alma girişimi başarısız oldu. Frçkovski hakaretler savurup üstüne gelen gençleri tokatladı. Daha ne olduğunu anlamaya fırsatı olmayan saldırgan gençler Frçkovski’nin tekmeleri ile uzaklaşmak zorunda kaldılar.

Protestocuların muhalif görüşlü gazeteci ve aydınlara saldırmaları başta insan hakları kuruluşları, AGİT, yabancı diplomatlar ve AB yetkilileri tarafından sert bir dille kınanmıştı.