Ohri Çerçeve Anlaşmasının Uygulanma Analizini Bir Büfe Yapacak

Makedonya Cumhuriyeti Başbakanlığı altındaki Ohri Çerçeve Anlaşmasının Uygulanmasından Sorumlu Sekretarya, anlaşmanın imzalandığı 2001 yılından bu yana ugulama analizinin yapılmasını öngören ihaleyi sonuçlandırdı. Sekretarya’dan yapılan açıklamaya göre 90 bin avro tutarındaki ihaleyi Kalkandelen kayıtlı TDS-Kioski şirketi kazandı. İşin ilginç yanı şirketin analiz ya da benzer bir uzmanlık alanında bir şirket olmaması. Sözkonusu şirket büfe işletmeciliği yapıyor.

Alsat M Televizyonunun gündeme getirdiği konu kamuoyunda gerekli yankıyı bulmasa bile ülkenin nekadar vahim bir durumda olduğunu gösteriyor. Ohri Çerçeve Anlaşması gibi son derece önemli ve hassas bir konunun uygulanması analizini bir büfenin yapacak olması yetkili kurum ve kuruluşların konuya ciddiyetinin göstergesi.

Olayın kamuoyuna yansımasından sonra başta ihaleyi kazanan TDS-Kioski şirketinin ‘’temsilcileri’’ şirketlerinin büfe işletmeciliği yaptıklarını ama şirketin farklı alanlara da yöneldiğini söylediler. Ayrıca Ohri Çerçeve Anlaşmasının Uygulanmasından Sorumlu Sekretarya tarafından yapılan açıklamada, kurum yetkililerinin ihale ve ihaleyi kazanan şirket için inceleme başlatılacağı bildiriliyor.