SİYASET

Arifi: ’’Vmro-Dpmne İle Görüşmelerde Arnavut Dilinin Resmiyeti İçin Anlaşma Sağlanmıştı’’

Kalkandelen Belediye Başkanı ve Demokratik Bütünleşme Birliği (DUİ) Genel Başkan Yardımcısı Teuta Arifi dün gece konuk olduğu televizyon proğramında önemli açıklamalarda bulundu. Arifi’nin yaptığı açıklamaların satır başları şöyle:

– DUİ Başkanlık Divanı toplantısının son oturumu henüz bitmedi. İvanov’un hükümeti kurma görevini resmi olarak Zaev’e vermesinden sonra toplantı devam edecek. Toplantıda görüştüğümüz ve karar verilmesi gereken konu DUİ’nin gelecek hükümette yer alması ya da muhalefette olup azınlık hükümetine destek vermesi konusudur. Bu konuda partimizin başkanlık divanı bir karar verecektir ama benim şahsi fikrim DUİ gibi ciddi ve önemli görevi olan bir siyasi partinin ülkenin bulunduğu bu kritik dönemde daha fazla sorumluluk almasın gerektiğidir.

– Hükümeti kurma görevi Vmro-Dpmne’de iken, koalisyon görüşmelerinde belli konularda ilerleme sağlanmıştı. Bizim o görüşmelerde masaya yatırdığımız ve olmazsa olmaz dediğimiz 4 madde vardı. Bunlar Arnavut dilinin resmi dil olması, Özel Yetkili Savcılık konusu, NATO üyeliği ve AB üyeliği konularıydı. Bu konu başlıklarından Arnavut dili ile ilgili olan madde konusunda görüşmelerde anlaşma sağlanmıştı, fakat diğer konularda ciddi anlaşmazlıklar vardı.

– Kamuoyunda Arnavut dilinin resmi dil olması ve daha geniş kullanıma kavuşması konusunda ciddi bir manipülasyon var. Özellikle Vmro-Dpmne ve lideri Gruevski’nin yaptıkları çağrılar son derece yersiz ve konuyu başka tarafa çekmek amacını taşıyor. Bizim istediğimiz ve üzerinde SDSM ile mutabakata vardığımız yasa ile arnavutça daha geniş bir kullanıma kavuşacak. Bu durumun başta Makedonları endişelendirmesi hiç gerek yoktur, ülkenin üniter yapısına dair bir şey asla değildir. Aksine iki milleti daha yakınlaştıracak, aradki bağları güçlendirecek ve diyaloğu artıracak bir olaydan bahsediyoruz.