SİYASET

İvanov: AB Makedonya’ya İkiyüzlü Davranıyor

Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen 20. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katılan Makedonya Cumhurbaşkanı Gorge İvanov bir konuşma yaptı. Konuşmasında AB’ni eleştirerek, AB’nin Makedonya’ya ikiyüzlü davrandığını söyledi.

Makedonya Cumhurbaşkanı Gorge İvanov ise Avrupalı liderlerin RomaAnlaşması’nın 60. yıl dönümü nedeniyle bir bildiri yayınladığını hatırlatarak, Avrupa’da sürdürülebilir bir geleceğin hayalinin kurulduğunu söyledi.

AB’nin karşı karşıya kaldığı krizlerin kısa süreli olduğunu, birliğin kendi bürokrasisi içinde kıvrandığını belirten İvanov, “Brüksel elitizminin karşısında yeni bir dalgalanma var. Hem hem sağ hem de sol popülizm, İslam düşmanlığı gibi radikal akımlar ortaya çıktı. Avrupa’nın yapması gereken Avrupalılaşmaktır, ulusal bölünmeleri kastetmiyorum. Ulusal bir metamorfoz (başkalaşım) görülmeli. AB’yi oluşturan unsurların bir araya gelerek sorunları konuşmasına, özüne dönmesine ihtiyacı var.” diye konuştu.

AB’nin, Makedonya’nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından bu ülkeye karşı ikiyüzlü davrandığını savunan İvanov, “Avrupa’nın çifte standartlardan uzak durması gerek. Avrupa özüne dönmeli. Avrupa bir barış projesiydi, buna geri dönmeli.” dedi.