SİYASET

ABD ve AB Elçileri: Liderler Sözlerini Yerine Getirsinler

Makedoyna Sosyal Demokratlar Birliği Genel Başkanı ve muhalefet lideri Zoran Zaev’in geçtiğimiz günlerde siyasi krizden çıkış anlaşmasına garantörlük eden elçilere yolladığı ve mevcut siyasi durum hakkında uyarılarına yer verdiği mektuba ABD ve Avrupa Birliği Üsküp Elçilikleri tarafında cevap geldi.

Yapılan açıklamalarda siyasi krizden çıkış anlaşmasına imza atan, ülkedeki en büyük dört siyasi parti lideri’nin verdikleri sözleri yerine getirmelerini ve 11 Aralık tarihinde hür ve demokratik seçimlerin düzenlenmesi konularına yer veriliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Üsküp Büyükelçiliği yetkilileri ‘’Siyasi partileri vermiş oldukları sözleri yerine getirmeleri için cesaretlendiriyoruz. Prjino ve bu yıl 20 Temmuz’daki anlaşmalara sadık kalmalarını, hür ve demokrati seçimleri düzenlemelerini, Özel Yetkili Savcılığın çalışmalarına ve medya’nın çalışmalarını denetleyen gözlemcilere müdahi olmamaları beklentisinde olduklarını’’ belirttiler.

Üsküp’teki Avrupa Birliği Büyükelçiliğinden ise ‘’büyün siyasi parti liderlerinden ve partilerinden 31 Ağustos tarihinde vardıkları mutabakata sadık kalmalarını bekliyor, hür ve demokratik seçimlerin AB’ye üyelik için olmazsa olmaz bir durum olduğu’’ açıklaması yapıldı.