GENELSİYASET

Bulgaristan ve Kosova’dan Makedona’ya Irkçılık Tepkileri

Makedonya’da son dönemde ırkçı ve şoven söylemler tavan yapmış durumdadır. Yaşanan iki olaydan sebep Bulgaristan ve Kosova, Makedonya’ya sert uyarılarda bulundular.
Kaymakçalan dağlarında Birinci Balkan Savaşında bu bölgede hayatını kaybeden Bulgar askerlerini anma vesilesi ile sivil bir grup dağcı bölgeye gitmiş, dağ tırmanışı gerçekleştirmiş ve Bulgar tarihi için önemli sayılan bu anma vesilesi ile Kaymakçalan dağında ölen Bulgar asker ve gazileri anısına bir lehva bırakmışlardır. Konunun kamuoyuna yansımasından sonra aşırı ırkçı söylemleri ve iktidar amigoluğu ile bilinen sözde gazeteci Milenko Nedelkovski bir grup arkardaşı ile Kaymakçalan dağına çıkmış ve balyozlar ile Bulgar asker ve gazilerini anma vesilesi ile bırakılan levha’yı kırmışlardır. Yaşanan bu gelişme Bulgaristan hükümeti tarafından sert bir dille kınanmış ve eleştirilmiştir. Başta Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı ve ardından bizzat Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Makedonya Hükümetini ırkçı ve sövenist tavır sergiledikleri ve Bulgaristan Devletine ve Bulgar halkına kin ve düşmanlığa sebebiyet verdiklerini dillendirdi. Avrupa Birliği ve Nato üyesi olan Bulgaristan, son dönemlerde defalarca Makedonya hükümetini ırkçı söylem ve eylemleri nedeniyle uyarmış, iki komşu ülke arasındaki iyi ilişkiler bozulmaya başlamıştır. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov son demecinde ”Makedonya balyoz ile AB ve NATO üyeliği mi düşünüyor” dedi.
Makedonya Meclisinde son günlerde Özel Yetkili Savcılığın 6 aylık faliyet raporunun görüşüldüğü Siyasal Sistem komisyonunda, komisyon başkanı Vmro-Dpmne milletvekili Vlatko Gyorçev’in söylemleri Arnavut milletvekilleri tarafından tepkiyle karşılanmış, iktidar ortağı Arnavut Demokratik Bütünleşme Birliği (Dui) milletvekilleri bile Gyorçev’e sert tepki göstermişlerdir. Komisyon görüşmeleri süresince Gyorçev yaptığı bütün konuşmalarda siyasi propaganda izlemiş, yanlı tavır sergilemiştir. Dui milletvekili grup kordinatörü Talat Caferi ”siyasi içerikli, ırkçı ve Arnavut karşıtı söylemleri nedeniyle Gyorçev’i uyarıyoruz” dedi. Diğer taraftan Gyorçev, Makedonya’da muhalefet siyas parti ve STK’lari tarafından düzenlenen ”renkli devrim” protesto gösterilerine katılan Kosova milletvekili Albin Kurti’ye ağır eleştirilerde bulunmuştu. Gyorçev’in sözlerine bütün milletvekili gruplarından tepki gelmiş, Kosova Cumhuriyeti ise Dışişleri Bakanlığı tarafından Makedonya Hükümetinden konu ile ilgili açıklama istemiş ve Priştine’deki Makedonya Büyükelçisini bakanlığa çağırmıştı.
Vmro-Dpmne’nin son dönemde artan ırkçı söylem ve eylemleri hız kazanmış, seçim arifesinde bu tavır ve tutum başta ABD ve AB tarafı olmak üzere, Bulgaristan, Kosova, Yunanistan ve Arnavutluk tarafından tepkiyle karşılanmıştır.