THP: Vmro-Dpmne Türkleri Görmezden Geldi

Türk Hareket Partisi bugün basın bildirisi yayınladı, yayınlanan basın bildirisi şu şekilde:

Vmro-Dpmne 10 yıldır sayısı az olan etnik bütün etnik topluluklara karşı yıkıcı davranmıştır. Geçen 10 yılda sayısı az olan etnik toplulukların haklalarının ilerletilmesi ve yaşam kalitelerinin artırılması konusunda hiçbir uğraş ve niyet göstermediler, aksine bu alanlarda gerileme yaşandı ve önemsiz konu oldular.

Bu durum Türk etnik topluluğu için de geçerlidir. Ne yazık ki Vmro-Dpmne önderliğindeki iktidar konu Türkler olduğunda çifte standartlara sahipti. Toplumun bütün alanlarında Türkler dışlandı, göz ardı edildi ve unutuldu. Kamu kurumlarında çalışan Türklerin sayısı hala beklenenden çok düşük, daha doğrusu olması gereken sayının yarısına bile erişilmiş değil. Vmro-Dpmne yönetimindeki iktidar Makedonya’daki Türklerin Milli Kurumu olan Türk Tiyatrosunu binasız ve üretimden uzak koşullarda bırakmıştır. Medya’dan kültüre, eğitimden sağlığa kadar Türkler her alanda geri bırakılmıştırlar.

Bu hususlar doğrultusunda, Vmro-Dpmne’nin sayısı az olan etnik toplulukların hakları konusunda konuşması ve söz etmesinin yersiz ve yakışıksız olduğu kanatindeyiz. Bizlerin zekâ ve hafızaya dayalı bir sorunumuz yoktur. Mevcut durum zaten Vmro-Dpmne’nin, Türk kökenli vatandaşlara göstermiş olduğu değerin kanıtıdır.

Vmro-Dpmne rejiminin sonu geldiği gibi, sayısı az olan etnik toplulukların sıkıntılarının da sonu gelmektedir. Makedonya Cumhuriyeti’nin bütün vatandaşları ile ilgilencek yeni hükümet geliyor.