SİYASET

Dördüncü Seçim Bölgesinde Gruevski ve Zaev Karşı Karşıya Gelecek

Eski Başbakan ve Vmro Dpmne parti başkanı Nikola Gruevski’nin dördüncü seçim bölgesinde milletvekili adayı listesinin başında yer alması uzmanlar tarafından sürpriz olarak değerlendirildir. Genelde birinci seçim bölgesinde milletvekili aday listesinde yer alan Gruevski’nin, bu bölgede muhalefet cephesinden Stevo Pendarovski’nin liste başında yer almasından dolayı kaçtığı sosyal medyada vatandaşlar tarafından yapılan yorumlar arasında.

Gruevski facebook profilinde yaptığı açıklama şöyle: Zaev’in birinci seçim bölgesine gelmesini bekleyordum, çünkü o başbakan adayıdır fakat gelmedi. Makedonya vatandaşların tamamı başbakan seçecektir, ancak dördüncü seçim bölgesindeki seçmenler direkt yeni başbakana oy verecekler. Bana veya Zaev’e oy vereceklerdir.

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) için Gruevksi’nin bu hareketi ,,boşa eldiven atmaktır’’. Zaev’in kazanması kesindir. Zaev bu bölgede her zaman kazanmıştır, Ustrumca Belediye Başkanı görevindeyken vatandaşlar farkı gördü ve her seferinde destek verdi. Şişkovskiye göre: Gruevski 63 vekil kazanamayacağını biliyor, bunun için kendini dördüncü seçim bölgesinde tatmin etmeye çalışacaktır.