SİYASET

Milletvekili Listelerinde Yolsuzluk ve Suça Karışanlara Yer Verilmemeli

,,Renkli Devrim’’ eylemlerinde aktif yer alan Pavle Bogoevski konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: 11 Aralıkta Makedonya vatandaşları Gruevski ve onunla beraber iktidar partisi listelerinde bulunan, aynı zamanda yolsuzluğa ve suça karışan şüphelilere hayır diyecekler. Başbakanlıkta şüpheli ve suçlara karışmış olanlara yer yoktur. Cumhurbaşkanı Gorge İvanov iktidara yakın ve suçlara karışmış 50 kişiye af ilan etmesiyle başlayan eylemlerin sonuç vermesiyle, şimdi aynı şahıslar milletvekili dokunulmazlığı kazanarak işledikleri suçlardan kaçmak istiyor.
Bogoevski’nin, bu sözleri genelde iktidara yakın olanlar içindir, bu şahıslara karşı Özel Yetkili Savcılık suç duyurusunda bulundu ve çalışma başlattı, örneğin Nikola Gruevski ve Elizabeta Kançevska Milevska’ya karşı da bu tür suç ve yolsuzluk araştırmaları var ve onlar şu anda milletvekili adayı oldular.
Demokratik toplumlarda şüphelilerin milletvekili listelerinde yer almaları gerekiyor mu? sorusuna. İngiltere büyükelçisi şu yanıtı verdi: bazı ülkelerde şüphelilerin aday olması mümkün değildir, bazı ülkelerde bunun için seçmenler karar vermektedir.
Vmro Dpmne liderinin 4. Seçim bölgesinde milletvekili listesinin başında yer alması yoğun eleştirilere neden olmuştur, özellikle sosyal ağlarda yapılan yorumlarda milletvekiliği adaylığını kendini korumak için koyduğunu belirtilmekte. Makedonya Anayasasının 64. maddesine göre milletvekili farklı bir karar alınana kadar dokunulmazlıktan yararlanbilir.