GENEL

AİHM’e Seçilen Yeni Makedon Hakim Büyük Tartışma Yarattı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) için Makedon hakim Avrupa Birliği Konseyinde yapılan oylama ile seçilmiş oldu. Oylamada Avrupa Birliği Parlamenterlerinin 106 oyunu alan ve şu anda Organize Suçlar Dairesi Savcısı olan Yovan İlievski yeni AİHM hakimliğine seçilmiş oldu. Daha önce oylamada favori aday olan ve hakim seçim komisyonundan en iyi tavsiyeyi almış olan Nataşa Gaber Damyanovska ise 86 oy aldı.

Sonucun büyük bir süpriz olduğu belirtilirken, Makedon iktidarı’nın desteklediği aday olan İlievski’nin seçimi kazanması farklı söylentileri ve tartışmaları beraberinde getirmiş oldu.

najcevska

Makedonya’da insan hakları konusunda en önemli uzmanların ve aktivistlerinin başından gelen Miryana Nayçevska yaptığı açıklamada oylama sonuçlarını çok büyük bir skandal olarak nitelendirdi. Nayçevska ‘’Avrupa Birliği Konseyi bu sonuç ile açık bir şekilde mafya’yı desteklediklerini göstermiş oldu’’ dedi.

Yovan İlievski’nin, birçok yolsuzluk ve yasa dışı olayda şüpheli olan ve Özel Yetkili Savcılığın iddianamelerinde yer alan eski İstihbarat Teşkilatı Başkanı Saşo Myalkov ile bacanak olduğu ortaya çıkmıştı. Ayrıca İlievski’nin hem üniversite öğretim görevlisi olmasında hem de Organize Suçlar Dairesi savcısı olmasında iktidar tarafından uygun olmamasına rağmen göreve getirildiği konuşuluyordu.

Oylamada AİHM hakimliğine seçilen İlievski görevine 1 Ocak 2017 tarihinde başlayacak ve görev süresi 9 yıl olacak.