SİYASET

THP Genel Başkanı Prof.Dr. Adnan Kâhil’den ‘’Click Plus’’ programında çarpıcı açıklamalar

Türk Hareket Partisi Genel Başkanı Prof.Dr. Adnan Kâhil, Makedonya’da ulusal yayın yapan TV21 kanalında yayınlanan Click Plus proğramına konuk oldu. Ülkenin en önemli açık oturum proğramlarından sayılan Click Plus’ta Kâhil gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Sözlerinin başında Kâhil ‘’Sayısı az olan etnik toplulukların temsilcileri, kendi düşüncelerini medya yoluyla geçtiğimiz dönemde engellemelerden ötürü aktaramıyorlardı’’ dedi.adnan 2

Yeni göreve başlayan seçim hükümeti konusundaki düşüncesi sorulan Kâhil ‘’Göreve başlayan hükümete başarılar diliyorum, bu 11 Aralık tarihinde gerçekleştirilmesi öngörülen Erken Parlamento Seçimleri konusunda belirlenen çalışma ajandası için başlangıç oluyor; benim beklentim hükümetin seçimlerin tertiplenmesi için gerekli olan bütün çalışmaları yapmaya konsantre olmasıdır. Eğer bu olmazsa tekrar siyasi kriz durumuna döneceğiz. Önümüzde 100 günlük kısa görünen bir süre olsa bile, bu zaman diliminde özellikle hükümette yer alan muhalefet bakan ve bakan vekillerinin çalışmaları ile seçimlerde hür ve adil bir yarış koşulları sağlanabilir. Geçmiş seçimlerde hepimizin şahit olduğu vatandaşların seçme ve seçilme hakkına yapılan ciddi müdahaleler vardı. Bu ihlallerin artık yaşanmaması gerekiyor, buna son verilmeli’’ dedi.

Seçim hükümetinde yer alan muhalefet bakan ve bakan vekillerinin çalışmalarında geçmişte yaşanan engelleme ve siyasi oyunlar nasıl önlenebilecek, sorusuna Türk Hareket Partisi Genel Başkanı Prof.Dr. Adnan Kâhil ‘’Göreve başlayan muhalefet bakan ve bakan vekilleri dik duracaklardır, başarılı olmak için en önemlisi de budur. Zaten herşeyi önceden göze alarak bu görevleri kabul etmeleri takdir edilecek bir cesaret örneğidir. Nekadar başarılı olunacağını zaman gösterecek, ancak bu kişiler hükümet içinde yalnız olmayacaktırlar, bizim yani muhalefet cephesinin bütün desteği yanlarındadır, biz sürekli sahada çalışacak ve hep beraber hür ve demokratik seçimlerin tertiplenmesi için elimizden gelen gayreti fazlasıyla göstereceğiz.
– Biz etnik bir partiyiz, hernekadar bu durum bizden kaynaklanmıyorsa da ileride bu değişmeli. Türk toplumu mevcut iktidar döneminde tamamiyle dışlandı, bu durumu kabul etmemiz mümkün değildir. Partimizin milletvekili Enes İbrahim, meclis kürsüsünden defalarca çeşitli konularda uyarılarda bulundu, değişik konuları gündeme getirdi. Eşitlikten bahsedilen bir toplumda yaşıyoruz ama hiçbir alanda eşitlik yok. Örneğin Pirlepe’ye bağlı Kanatlar köyünde 30 Türk öğrenci için belediye başkanı keyfi olarak sınıf açmama kararı alırken, başka bir yerde 1 Makedon öğrenci için sınıf açıyor, yani farklı bir tutum söz konusu. İktidarın yöneticileri defalarca ‘’Türklere çok şey verdik, bukadarı yeterli’’ gibisinden söylemlerde bulunuyorlar, bunlar kim ki bize bir şeyler verecek, babalarının malını mı peşkeş çekiyorlar, bu ülke demokratik bir ülke ise bu tutum kabul edilemez.
– Diğer taraftan Makedonya ile Türkiye arasında ilişkilerin iyi olduğu dönemde ilginç şeyler oluyor. Makedonya sınır kapılarından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hukusuz ve yersiz yere geri çeviriliyor. Milletvekilimiz Sayın Enes İbrahim bu konuda geçen hafta basın toplantısı düzenledi, İçişleri Bakanlığı tarafında cevap niteliğinde yapılan açıklama ise son derece yersiz ve boş bir açıklama oldu, biz bu gerçeği her gün yaşıyoruz, gerek ben gerek Milletvekilimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yapılan bu muameleyi önmelek için çok sık aralıklarla sınır kapılarına gidiyoruz’’ derken.

‘’Anayasa Mahkemesi, Özel Yetkili Savcılığı kapatma kararı alırsa seçimler düzenlenecek mi?’’ sorusuna ise Kâhil : ‘’Gerek muhalefet lideri Zoran Zaev gerekse bizler daha önce bu konuda yaptığımız açıklamalarda Anayasa Mahkemesinin, Özel Yetkili Savcılığı kapatma konusunda bir karar alması durumunda seçimlerin olamayacağını belirtmiştik. Bizler hür ve demokratik seçimler istemekteyiz, bütün yaptığımız çalışmalar, anlaşmalar, görüşmeler bunun için. Özel Yetkili Savcılık ve çalışmaları demokratik seçimler için vazgeçilmez ve taviz verilemez bir konu. Bu ülkede kanun ve yasalar uygulanmamakta, sadece belli bir kitlenin çıkarları için yasalar uygulanmaktadır. Makedonyadaki Türk toplumu bu konuda en fazla zarar gören topluluktur. Her alanda ayrımcılık yapılmaktadır. Doğu Makedonya’daki Türkler yoksullukla boğuşmaktadır, bölgedeki Türklerin yaşam koşulları 18.ci yüzyıldaki gibi, altyapı yok. Söylemek istediğim şey Türklerin de bu toplumun eşit haklara sahip bir parçası olduğudur. Bu ülke çok etnikli bir ülke , ama iktidar bu olguyu sadece negatif anlamda kullanıyor, pozitif anlamda kullanmıyor. Avrupa Birliğinde 3 sınıfa ayrılmış bir ülke göremezsiniz ama Makedonya’da durum böyle, birincisi sınıf çoğunluk Makedonlar, ikinci sınıf sayıları %20 etrafındaki Arnavutlar ve üçüncü sınıf sayısı az olan etnik topluluklar, malesef demokratik Makjedonya’da durum bu. İktidar biz vatandaşların parasıyla keyfine göre hareket ediyor, kafasına estiği gibi harcamalar yapıyor. Oysa yapılması gereken şey Makedonya’nın iyiliği ve refahı için çalışmaktır, vatandaşlar eşit olmalı, herkesin mutlu olacağı, herkesin refah içinde yaşayacağı ülke olmalıyız’’ cevabını verdi.

Türk Hareket Partisi Genel Başkanı Prof.Dr. Adnan Kâhil’in proğramın kapanışındaki sözleri ise ‘’Erken Parlamento Seçimlerini muhalefet cephesi olarak kazanacağımıza inancım tamdır. Ondan sonraki süreçte yapacağımız çalışmalar ile ülkede her alanda yaşanan erozyona son vereceğiz, şu anda en kötü durumda olan Türk toplumu başta olmak üzere bütün vatandaşlara normal yaşam için koşullar sağlayacağız. Bizler bütün ülke vatandaşlarının ortak çıkarları için çalışacağız, yönetim kadrosu şimdiki gibi şüpheli ve vasıfsız kişilerden değil uzman ve profesyonel kişilerden oluşacaktır. Türklere bu iktidar döneminde yapılan ayrımcılığa son vereceğiz, sadece Türkler değil bütün vatandaşların hak ve hukukunu gözetilmesine özen göstermeye mecburuz. Çünkü Türk Hareket Partisi milleti temel alan, karşılıklı saygı ve hoşgörü anlayışına dayalı bir siyasi anlayışa sahiptir’’ oldu.