AGİT Genel Sekreteri Zannier Makedonya’yı Ziyaret Edecek

Makedonya’da son dönemde doruğa çıkan siyasi krize, Cumhurbaşkanı İvanov’un hükümeti kurma yetkisini Meclis çoğunluğunun desteğini alan Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) lideri Zoran Zaev’e vermeyerek anayasal krizin eklenmesi ülkedeyi çıkmaza sürüklemekte. İvanov’un kararına birçok uluslararası kuruluş ve devlet yetkilileri tepki göstererek bu kararın gözden geçirilmesi gerektiğini savundular.

Geçen hafta Üsküp ziyareti gerçekleştiren Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Cumhurbaşkanı ve siyasi parti liderleri ile yaptığı görüşmelerin ardından oldukça sert ifadeler kullanmış ve İvanov’un kararını gözden geçirmesi gerektiği çağrısında bulunmuştu.

Makedonya’ya bu kritik dönemde yine önemli bir ismin ziyaret gerçekleştireceği bildiriliyor. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Lamberto Zannier çarşamba ve perşembe günü Üsküp’e gelip bir dizi görüşme gerçekleştireceği açıklandı. Yapılan duyuruya göre Zannier’in Üsküp’te Cumhurbaşkanı İvanov, Dışişleri Bakanı Poposki ve siyasi parti liderleri ile görüşeceği belirtiliyor.