SİYASET

THP Genel Başkanı ve Milletvekili Enes İbrahim Türkçe Ders Kitaplarının Basılması İçin Yasa Değişikliği Teklifinde Bulundu

THP Genel Başkanı ve Milletvekili Enes İbrahim bugün Meclis’te bir  basın toplantısı düzenlendi.

Türk Hareket Partisi Genel Başkanı ve milletvekili Enes İbrahim sunmuş olduğu yasa değişikliği önerisiyle Türkçe olmak üzere tüm diğer toplulukların dilinde ders kitapların yayınlanması için tirajın şart konulmamasını öngörüyor. Buna göre tiraja bakılmaksızın tüm ders kitaplarının tercüme edilip, basılması gerekecek.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde yaşayan tüm nüfusu az olan etnik topluluklara ana dillerinde eğitim hakkı tanınmıştır. Bu hak Anayasada, ilköğretim ve ortaöğretim ile bağlı yasalarla da tanınmaktadır.

Türkçe ders kitap sıkıntılarına sistematik ve yasal bir çözüm bugüne kadar bulunamamıştır. Yıllardan beri Türkçe ders kitaplarının diğer dillerden tercüme edilmemesi ve basılmaması eğitimi kötü yönde etkilemektedir.

Anayasal bir hak olan ana dilde eğitimin kaliteli gerçekleşmesi için ders kitaplarının ana dillerde olması kaçınılmaz bir gerçektir.

Basım yayın evleri Türkçe ders kitaplarının tirajı az olmasından dolayı bu kitapları basmıyorlar. Basım yayım evleri defalarca tirajı düşük olan ders kitaplarını ekonomik nedenlerden dolayı basmadıklarını iddia etmekteler.

Türk Hareket Partisi olarak sunmuş olduğum yasa değişikliği önerisiyle Türkçe olmak üzere tüm diğer toplulukların dillerinde ders kitapların basılması için tirajın şart konulmamasını öngörüyor. Buna göre tiraja bakılmaksızın tüm ders kitaplarının tercüme edilip, basılması gerekecek.