Gruevski’ye Hükümeti Kurma Görevi Verildi, Arnavut Partileri Onunla Koalisyon Kurmak İstemiyor

Parlamentonun ilk toplantısından 10 gün sonra, Cumhurbarşkanı Gorge İvanov Vmro-Dpmne liderine hükümeti kurma görevini verdi. Nikola Gruevski’nin 61 vekilden güven oyu kazanması için 20 gün içerisinde Arnavut partileriyle koalisyon yapması gerekiyor.

Parlamentoda çoğunluğu oluşturması ve hükümeti kurması için, Gruevski Arnavut partileri DUİ, BESA ve Arnavut İttifarkının yayınladığı platformla getirdiği şartları kabul etmesi gerekiyor.Yinede Arnavut partilerinden gelen açıklamalara göre Gruevski ile koalisyona girmek istemiyorlar, çünkü Gruevski Özel Yetkili Savcılıktan şuç işlemekle suçlandı.

Arnavut ittifakı hükümeti kurma görevi Nikola Gruevski’ye verilirse müzakerelere girmeyecek, çünkü ÖYS tarafıdan şüpheli olduğu belirtilmekte. Arnavut ittifakından eski milletvekili Zülfi Adili bu açıklamayı ,,Fokus’’ gazetesinde yayınlanan haberden ve İvanov’un hükümeti kurma görevini verdikten sonra yaptı.

Adili’nin yaptığı açıklamada onun partisinin tavrında herhangi bir değişim olmadığını ve suça karışıp şüpheli bulunan biriyle hükümet kurmayacağını belirtti. İmzalanan platforma rağmen Adili, Gruevski ile müzakereler başlatmayacak.