SİYASET

Cumhurbaşkanı İvanov, Gruevski’ye Hükümeti Kurma Yetkisi Verdi

Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, 11 Aralık Erken Parlamento seçimlerinde en fazla milletvekili (51) kazanan Vmro-Dpmne Genel Başkanı Nikola Gruevski’ye hükümeti kurma yetkisi verdi. İvanov hükümeti kurma yetkisini yasal hakkının son gününe kadar bekletikten sonra bugün Gruevski’ye verirken, yetkiyi alan Gruevski’nin koalison görüşmeleri ve hükümeti kurması için 20 gün süresi var.

Yasalara göre yetkiyi alan Gruevski’nin 20 gün içerisinde Makedona Meclisine yeni hükümet programını ve yeni bakanlar kurulu kabinesini sunması gerekiyor.

11 Aralık tarihinde düzenlenen Erken Parlamento seçimlerinde Vmro-Dpmne ve koalisyonu 51, Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) ve koalisyonu 49, Arnavut Demokratik Bütünleşme Birliği (DUİ) 10, BESA ve koalisyonu 5, Arnavutların Bütünleşme Hareketi 3 ve Arnavut Demokratik Partisi (DPA) 2 milletvekili koltuğu kazanmışlardı. Diaspora seçimlerinde milletvekili seçimi için yeterli oyu hiçbir aday alamazken, Makedonya Meclisinin bu dönem 120 milletvekili ile görev yapacak.