SİYASET

Eski İçişleri Bakanı Boşkovski: ‘’Her iki mahkûmdan biri sebepsiz yere hapiste’’

Makedonya Eski İçişleri Bakanı Ljube Boşkovski şahsına yönelik devam eden ‘’Rover’’ adlı soruşturmanın mahkeme duruşması öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kendisine yönelik yapılan kumpasın ve çektiği hapis cezasının iktidarin bir siyasi oyunu olduğunu, sadece kendisi değil bütün yabancı kuruluşların da bildiğini, aleyhine devam eden ve artık tutuksuz yargılandığı ‘’Rover’’ ve ‘’Kampanya’’ soruşturmaları hakkında yorum yapmayacağını zaten bu konuların ilgili kuruluşlar tarafından takip edildiğini söyledi.

Boşkovski kendisine yönelik sorular yerine basın mensuplarına ülke için daha önemli bir konuyu gündeme getirmeyi borç bildiğini söyleyip sözlerine söyle devam etti ‘’Ben hapisten çıkmış olabilirim, ama bugün hapiste kalanlar için konuşmak istiyorum. Ülkenin en büyük cezaevi olan İdrizovo başta olmak üzere bütün hapisanelerde yatanların yarısının gerekli deliller olmadan mahkûm edildiklerini garanti ederim. Bugünlerde benimle aynı koğuşu 5 yıl paylaşan Kosovalı Florim Maloku’nun serbest kalması için çalışma yürütüyorum. Kendisi 8 yıldır hiçbir delil olmadan cezaevinde yatıyor’’ dedi.

Açıklamalarının devamında Boşkovski bütün siyasi ağırlığını cezaevlerinde yatan mahkûmların durumunu düzeltmek için kullanacağını sözlerine eklerken. Bir gazetecinin: Siyaset çalışmalarına devam edecekmisiniz?’’ sorusuna Boşkovski ‘’zaten siyasi çalışmalarıma hiç ara vermedim’’ dedi.