SİYASET

Meclis Başkanı Caferi: Seçim Sisteminin Değişmesi Mümkün Değil

Başbakan Zoran Zaev 2016 seçim öncesi seçim modelinin değiştirileceği ve 6 seçim bölgesi yerine 1 seçim bölgesi olacağının sözünü verdi. Yaklaşan erken genel seçimler öncesinde DOM Milletvekili Lilyana Popovska’nın inisiyatifi ve bir grup milletvekilinin desteğiyle seçim sisteminin değiştirilmesi için seçim yasasında değişiklik yapılması için yasa değişiklik teklifinde bulundular.

Meclis Başkanı Talat Caferi dün basın mensuplarıyla gerçekleştirdiği toplantıda yasa değişikliğin Aralık ayında Meclis’te görüşülmeye başlanabileceğini ancak yasanın geçmesinin mümkün olmadığını ifade ett. Caferi devamında yasa değişikliğiyle birlikte seçimleri organize eden kurumların teknik olarak hazır olmadıklarını, seçime 5 ay kala böyle bir değişikliğin yapılmasının zor olduğunu ifade etti.

Talat Caferi ayrıca seçim yasasının her parti tarafından destek alması gerekiği, partiler arasında genel bir mütabakata varılması gerektiğini ifade ederken bugüne kadar Meclis’te milletvekilleri bulunan büyük partilerin bile destek vermeyeceklerini duyurduklarını söyledi.

Başbakan Zoran Zaev ise milletvekillerin sunmuş olduğu yasa değişiklik teklifine SDSM olarak destek vereceğini ve Meclis’te yasa değişikliği için yeterli çoğunluğun bulunacağını ümit ettiğini söyledi.