SİYASET

Gruevski İç Şavas İle Tehtid Ediyor

Vmro-Dpmne lideri eski Başbakan Nikola Gruevski dün partisinin genel merkezinde, Birleşik Krallığın Avrupa ve Amerika’dan sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan ve Üsküp’teki Britanya Büyükelçisi Charles Garrett ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından konu ile ilgili parti açıklaması yayınlandı.

Açıklama son dönemde Vmro-Dpmne liderinin yabancı büyükelçiler ile yaptığı görüşmelerden sonra yapılan geniş açıklamaların devamı niteliğinde.

Açıklamada Vmro-Dpmne’nin kendilerine oy veren kitle tarafından baskı altında olduğu ve SDSM ile DUİ’nin hükümet kurmaları durumunda ülkedeki istikrar ve güvenliğin korunabileceği hakkında belirsizlik olduğu belirtiliyor.

Britanya elçisi Garrett’in, Gruevski’ye ‘’önümüzdeki süreçte partiniz hangi adımları atacak?’’ sorusuna, Gruevski ’’Atacağımız adımlar konusunda uzun bir liste var, ama karar aldığımızda bunları açıklayacağız’’ cevabını verdiği, ayrıca ’’Eğer hükümeti SDSM ve DUİ kuracak olursalar, şimdiyekadar geçerli olan Makedon kanadınki ile Arnavut kanadında kazanan partilerin koalisyon kurma geleneği bozulacak ve bizim üyelerimiz bundan son derece rahatsızlık duyacaklar’’ ifadesini kullandığı bildiriliyor.