SİYASET

Muhiç: Meclisteki Senaryo Zaev Ve Sela’yı Öldürüp OHAL İlan Etmekti

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) milletvekili Prof.Dr. Ferid Muhiç, Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada Makedonya’daki son siyasi gelişmeler ve Mecliste yaşanan şiddet olayları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Meclisteki şiddet olayları hakkında Muhiç: ”Meclisteki saldırının amacı birçak milletvekilini öldürmekti, en başta Zaev ve Sela. Bunun haricinde birkaç protestocunun’da yaşamını yitirmesi planlanmış, böylece büyük çapta bir karışıklık garantiye alınmış ve olağanüstü hâl (OHAL) ilan edilebilecekti, böyle bir senaryo hazırlamışlardı” diyor.

Muhiç açıklamalarının devamında: ”Yeni Meclis Başkanı Talat Caferi, Vmro-Dpmne’li eski Başkan Trayko Velyanovski’den görevi resmi olarak devralmış durumda, bana göre istiktarın sağlanması konusunda bu durum çok önemli. Ayrıca yeni Meclis çoğunluğunu destekleyen, iktidarın değişmesini isteyen halkın en büyük bölümü olayları sakin ve soğukkanlı izliyor, özellikle Meclisteki şiddet olaylarında en fazla yaralanan Makedon ve Arnavut milletvekillerinin destekçileri olaylara müdahil olmadılar. Fakat hala iktidar olan bu yapı devletin bütün mekanizmalarını kontrol ediyor. Büyük ihtimalle yeni olaylar çıkarmayı düşünüyor olabilirler, ama Meclisteki saldırı olayından sonra kaybeden kendileri oldu ve elleri çok zayıfladı” dedi.