SİYASET

DUİ seçim bölgelerinin yeniden yapılandırılması teklifini sunmaya hazırlanıyor

Arnavut Demokratik Bütünleşme Birliği (Dui/Bdi), ülkedeki seçim yasasına göre belirlenen ve ülkeyi seçimlerde 6 bölgeye ayıran sistemde değişiklikler yapılmasını istiyor. Bu kararın arkasında seçim gölgeleri arasında meydana çıkan nüfüs eşitsizliği yatmakta. Dui’den yapılan açıklamalarda özellikle uzun zamandır Devlet Seçim Komisyonu’nun uyarılarına sebep olan 6.cı seçim bölgesindeki fazla seçmen sayısının yasaların belirlediği sayısal sınırları aştığını ve oluşan durumun vatandaşların seçme ve seçilme haklarında ihlale sebebiyet verdiği görüşünde olduklarıni bildiriyorlar. Ana sorunu oluşturan 6.cı seçim bölgesi hariç Dui yetkilileri 3 ve 4.cü seçim bölgelerindeki durumun da alarm verdiğini ve önümüzdeki seçimler olmasa bile ondan sonraki seçimlerde ciddi sorunların meydana gelebileceği görüşünü savunmaktalar.

Parti yetkilileri sorunun çözülmesi için belli önerilerinin olduğunu, fakat ilk önce Makedonya Meclisinde yer alan parti gruplarının kordinatörleri ile konuyu görüşmek ve seçim bölgelerinde değişikliklerin yapılması gerektiği mutabakatına varılmasını istemekteler. Parti yetkilileri, Dui’nin beklentisinin iktidar çoğunluğunun bu konuya karar vermesi yerine, mecliste muhalefeti de kapsayacak geniş bir konsensus ile çözüm bulunması olduğunu belirtiyorlar.

Dui yetkilileri, çözüm önerileri hakkında konuşmak ve yorum yapmaktan kaçınırken, sadece 6.cı seçim bölgesi için kendilerinin önerisinin bütün Debre bölgesinin şimdi bulunduğu 6.cı seçim bölgesi yerine 5.ci seçim bölgesine kaydırılması olduğunu bildiriyorlar.

Erken Parlamento seçimleri için belirlenen takvim uyarınca, Meclisin kendini feshetmesine 1 aylık bir süre kala böyle hasas bir konunun gündeme gelmesi hernekadar ilginç bir şey olsa da, Devlet Seçim Kurulu yaptığı son toplantıda 6.cı seçim bölgesindeki seçmen sayısının yasal sınırları aştığını ve seçimlerde bunun ciddi bir sorun teşkil edeceği uyarısı tekrarlandı.

Devlet Seçim Kurulu’nun verilerine göre 6.cı seçim bölgesi, 3.cü seçim bölgesine göre 30 bin fazla seçmene sahip durumda.

Konunun gündeme gelmesi ile birlikte özellikle Devlet Seçim Komisyonu ve Adalet Bakanlığı yetkilileri yaptıkları açıklamalarda çözüm yolunun Meclisten geçtiği  görüşünde birleşiyorlar.