SİYASET

Borisov-Zaev Görüşmesi: Bulgaristan’dan Makedonya’ya Tam Destek

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev’in gerçekleştirdiği Sofya ziyareti kapsamında, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile görüştü. Yapılan görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin bütün alanlarda geliştirilmesi kararı alındı. Makedonya’nın Avrupa Birliği ve NATO üyelik süreçleri konusunda Bulgaristan Başbakanı Borisov’dan tam destek sözü alındı.

Görüşmeden çıkan bir diğer önemli karar ise iki ülkenin birlikte 2 Ağustos’taki İlinden bayramını kutlama kararı oldu. Bu vesile ile sözkonusu tarihte Borisov’un Makedonya’ya gelmesi bekleniyor. İyi niyet ve yakın işbirliği göstergesi olarak uzlaşma sağlanan diğer bir karar ise Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bir caddeye uçak kazasında hayatını kaybeden Makedonya Eski Cumhurbaşkanı Boris Traykovski isminin ve Üsküp’teki bir caddeye ise Eski Bulgaristan Cumhurbaşkanı Jelyu Jelev’in isminin verilmesi oldu.

Zaev’in görüşmede Bulgaristan’dan reform süreci için tecrübe ve destek aradığı bildiriliyor. Zaev’in ayrıca: ”İyi komşuluk anlaşması imzalamak için konuştuk ve fikirlerimizi yakınlaştırdık, sonuca varmaya çok az kaldı. İlinden’i Makedonya’da birlikte kutlayacağız. O tarihte iki ülke arasında işbirliği anlaşması imzalamaya karar verdik. Başbakan Borisov bizim ülkemizi ziyaret edecek” dediği bildiriliyor.

Borisov’un ise başta Avrupa Birliğindeki yetkililer ile Makedonya’nın birliğe üyelik sürecini konuşacağı ve destek arayacağını söylediği açıklandı.

Borisov’un: ”Bizler NATO ve AB üyesi olan tek Makedonya’dan yanayız” sözlerinin görüşmeye damga vurduğu gelen bilgiler arasında.