SİYASET

Ohri Belediye Meclis’nde En Pasif Üyeler Türkler

Ohri Belediye Meclis üyelerinin Ocak 2019’dan, Mart 2020’ya kadar ki faaliyetleri hakkında bir rapor yayınlandı. Rapora göre Türk kökenli belediye meclis üyeleri Ohri Belediye Meclisi’nde en pasif olarak görülmekteler.

Resmi verilerden hazırlanan rapora göre VMRO-DPMNE’den Kirik Petsakov 80 kez konuşmuş. Petsakov’un arından VMRO-DPMNE’den Lidiya Petkoska 52, Gordana Konyanovska 37 , Gotse Georgievski 31 kez kürsüyü kullanan isimler. Sosyal Demokratlar Birliği’nden ise Ohri Belediye Meclis Başkanı Jivka Angeloska 34 kez konuşmuş.

Rapora göre VMRO-DPMNE belediye meclis üyeleri Sosyal Demokratlar Birliği’ne göre belediye meclis kürsüsünü daha fazla kullanıldıkları ortaya çıkmaktadır.

Arnavut kökenli belediye meclis üyeleri arasında Nefi Useini 4 kez, BESA Hareketi’nden Cemal Mena ise 1 kez konuşmuş.

Türk kökenli belediye meclis üyelerinden Caner İsmail 2 kez konuşurken, bağımsız meclis üyesi Cengiz Recep hiç konuşmayan  isimler arasında yer aldı.

Raporu Ohri’de faaliyet gösteren ”Çok Kültürlü Entegrasyon – İnkluziya” sivil toplum kuruluşu hazırlarken, yerel yönetimin şeffaflığını arttırmak, hesap verilebilirliği ve yerel  yönetimin daha iyi denetlenmesi üzerine hazırlanmıştır. STK’dan yapılan açıklamada rapor resmi veriler üzerine hazırlanırken, vatandaşlar seçtikleri üyelerin çalışmalarını daha yakından takip etmeleri için hazırlandığı belirtildi.