GENELGÜNCEL

Devlet Arşivinin Müdürü Filip Petrovski, Saşe Politiko ve Maryan Stamenkovski’nin Öldürülmeleri İçin Çağrıda Bulundu!

“Maktel” ve “Dokaz” haber portallarında yayınlanan haberlere isyan eden ve kızan, Devlet Arşivinin Müdürü Filip Petrovski ofisinden yayınladığı videoda portal sahipleri Saşe Politiko ve Maryan Stamenkovski’nin öldürülmeleri için çağrıda bulundu!
Filip Petrovski Özel Yetkili Savcılığın (ÖYS) yönettiği kuruma girdiğini ve araştırma yaptığını yalanladı, fakat onun iddaları inandırıcı gelmedi, dediğine göre ,,özel yetkili savcılar yılbaşı öncesi arama yapmadı çünkü onlar kahvehanelerde’’?!
ÖYS’nin bu tür bir olayı araştırıldığı için doğrulamayacağını bildiği için bu tür bir demeçte bulundu. Haber portalı ,,Maktel’’ yayınladığı bir haberinde bu bilgi yanlışsa devlet arşivinin müdüründen özür de dilenebilirdi veya haber demanto edilebilirdi diye yazdı.
Filip Petrovski, yayınladığı videoda 100 yıl önce Sofya’da bir fırıncının belediye başkanının şöförine ekmek verdiği için Vmro örgütünün bir üyesi tarafından nasıl öldürüldüğünü anlattı. Devamında Filip aynı şekilde yakında Saşe Politiko ve Maryan Stamenkov’un da sonu olacak dedi, bu konuşma linç etme çağrısı olarak portal sahiplerinden algılandı.!!!
Saşe Politiko olayla ilgili hakaret, karalama ve yaşadığı stres için dava açacağını bildirdi, o birçok kez DPMNE taraftarlarından saldırıya uğradı ve o partide bu tür bir saldırıda bulunabilecek başka kişiler de olabilir, dedi.
Bu tür tehditler bugüne kadar Vmro’dan birçok kez geldi, bunlar arasında, Gerovski ve Trçkovski’ye yönelik tehdit Kamu Gelirleri Müdürlüğünde çalışanından gönderilmişti, Vmro başkanı Gruevski de SDSM liderini Koseto adındaki tetikçinin ismini kullanarak tehdit etmişti, muhalefete yönelik tehditler Kanal 5’de program yapan Milenko tarafından da birçok kez gönderilmişti.
Tehditler Makedonya kamuoyunu birçok kez şaşırttı, Vmro Dpmne muhalefette olan herkesle hesaplaşmak istiyor, onların bu hareketleri insanın hayatı bukadar mı ucuz sorusunu akıllara getirtiyor, kendini kurtarmak için insan hayatı bukadar mı değersiz olur?!
“Maktel” ve “Dokaz” haber portallarına yapılan tehdit için Gazeteciler Derneğini bilğilendirdik, OBCE, muhalefet cephesi, İçişleri Bakanlığından da koruma aranacak çünkü bu kişiler daha önce saldırıya uğramıştı ve yaralanmıştı.
Maktel editörü Makedonya’daki AB misyonunu ve Amerika Elçiliğine de bilgi vermeyi düşünüyor.
Dokaz portalının editörü Maryan Stamenkov, Filip Petreski’yi mahkemeye vermeyeceğini açıkladı. ,,Benim beklentim yaptığı tehtidi gerçekleştirmesidir, benim Vmro’dan parti üyelik kartım onunkinden daha eski olduğunu da hatırlatırım ve unutmasın eski Vmrocuya tehditte bulunuyor’’, dedi.