GÜNCEL

Cabir Doko: Kurşunlu Han Özel Öneme Sahip Kültürel Miras İlan Edildi

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti, Eski Üsküp Türk Çarşısı’nda bulunan tarihi Kurşunlu Han’ın özel öneme sahip kültürel miras ilan edilmesine karar verdi.

Siyasal Sistem ve Topluluklar Arası İlişkiler Bakan Vekili Cabir Doko Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada Bakanlar Kurulu toplantısında, Kurşunlu Han’ın özel öneme sahip kültürel miras statüsü almasına karar verildiğini belirtti.

Doko, ” bu mimari eserin kalıcı olarak korunmasını, taşıdığı manevi değerlerin korunacağını ve Osmanlı dönemi değerlerinin yaşatılacağını garanti ediyor.” dedi.

Bakan Vekili Doko  “alınan kararla Kuzey Makedonya ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki iyi ilişkilerin  vurgulanmaktadır. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı döneminden kalma bu tür değerli mimari eserlere özel bir önem vermektedir. Tabii bu özellikle Kuzey Makedonya’daki Türk toplumu için de önemli çünkü bu Türk toplumunun tarihi değerlerini tasdik etme isteğimiz olduğunu da gösteriyor ve elbette bu tür eserler ülkemizdeki herkes için ortak bir hazine olduğunu” belirtti.