SİYASET

Yeni Avrupa Birliği Büyükelçisi Jbogar’dan ciddi uyarılar

Avrupa Birliği’nin yeni göreve başlayan Büyükelçişi Samuel Jbogar ayağının tozuyla basına yaptığı açıklamalarda Üsküp yönetimine ciddi uyarılarda bulundu. Jbogar özellikle Avrupa Fonları’nın kısıtlanmasının son derece ciddi bir uyarı olduğunu, bunun doğru okunup doğru çalışmalara yönelmeyi gerektiğini belirtti. Ayrıca AB’nin finansal yardımı ile gerçekleşen ve yürütülen reformlar konusunda son derece katı olunması gerektiğinin altını çizdi.

                Jbogar açıklamalarının devamında ‘’herşey birliğin paralarının nasıl harcandığına bağlı. Birkaç ay önce komisyon Makedonya için ayrılan fonlarda ciddi bir kısıtlama kararı aldı. Bunun sebebi gerekli reformların yapılmaması ve projelerin hayata geçirilmemesiydi. Projelerin gerçekleştirilmesi için belirlenen tarihler var, ve eğer projeler hayata geçirilemiyorsa Avrupa Birliği olarak bu finansal yardımı başka bölgelere aktarmaktayız’’ dedi.

                Avrupa Birliği Büyükelçişi Samuel Jbogar’ın yaptığı açıklamalar hakkında hükümet yetkilileri yorum yapmaktan kaçınırken, konuya dahil olan Avruğa Birliğinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Arber Ademi ve Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri sorumluluğu birbirine atmakta.

                Avrupa Fonlarına getirilen kısıtlamada, hukuk alanında reform eksiklikleri, medyanın özgürlüğü ve yolsuzlukla mücadele alanındaki eksikliklerin sebep olduğu biliniyor. Şimdiye kadar 27,5 milyon avro kısıtlamanın yapıldığı, bu rakamın yıl sonuna doğru hızla artış göstereceği beklentisi hakim.