GENELSİYASET

Yaşanan Son Gelişmelerden Sonra, Hahn Üsküp’e Geliyor

Avrupa Birliği’nin (AB) genişlemeden sorumlu yetkilisi Johannes Hahn, Makdonya’da yaşanan son siyasi gelişmelerin ardından Üsküp’e çalışma ziyereti yapma kararı aldı. Önümüzdeki hafta sonuna doğru gerçekleştirilmesi planlanan ziyaret’in ana nedeni olarak geçtiğimiz günlerde Makedonya Meclisinde görüşülen Özel Yetkili Savcılık yasasındaki değişikliklere iktidar ortağı partilerin karşı çıkması olduğu tahmin ediliyor.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Maya Koçiyançiç’in de teyit ettiği üzere Hahn, Üsküp ziyareti sırasında siyasi anlaşmaya imza atan en büyük dört siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve Özel Yetkili Savcılık görevlileri ile görüşmelerin öngörüldüğünü bildirdi. Hahn’ın görüşmelerde ülkedeki son gelişmeleri masaya yatırması, 11 Aralık tarihinde gerçekleştirilmesi öngörülen Erken Parlamento Seçimleri hakkındaki çalışmaları ve acil reform konularını gündeme getirmesi bekleniyor.

Siyasi uzmanlar, Makedonya siyasetinde yaşanan son gelişmeler, Özel Yetkili Savcılığa yapılan baskı ve engellemeler ile hayata geçmesi gereken reformların gecikmesi’nin AB yetkilileri için endişe verici olduğu ve bu nedenle Hahn’ın bizzat durumu yerinde tespit için ziyaret gerçekleştirdiğini savunmaktalar.

                Muhalefet cehphesi’nin son Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki ortak adayı olan Prof.Dr. Stevo Pendarovski’ye göre, Hahn’ın ziyaretinin ana amacı 11 Aralık tarihindeki seçimlerin ertelenmemesi olduğu, iktidar partilerinin seçimleri erteleme niyetinin artık açıkça görüldüğü ve iktidar koalisyonu için seçimlerin 11 Aralık yerine önümüzdeki bahar aylarında gerçekleştirilecek Yerel Seçimler ile birlikte düzenleme niyetinin bulunduğunu belirtiyor.