KÜLTÜR & SANAT

Üsküp Türk Tiyatrosu, “Bir Bebek Evi” Oyununun Galasını Yapacak

Üsküp Türk Tiyatrosu, 28 Ekim cumartesi günü, saat 20.00’de Lucas Hnath’ın yazdığı ve Bilge Emin’nin düzenlediği ve yönettiği “Bir Bebek Evi” oyunun prömiyerini sunacak.

Bir Bebek Evi oyununda oyuncular Suzan Akbelge, Selpin Kerim, Funda İbrahim ve Emine Halil rol alacak.

Lucas Hnath’ın kaleme aldığı oyunun çevirisi Ekin Deniz Görk’e ait. Yönetmenliğini Bilge Emin’in yaptığı oyunda, sahne tasarımı Tatyana Hristoska, kostüm tasarımı Mariya Pupuçevska, yönetmen yardımcısı Cenap Samet, müzik seçimi Bilge Emin & Cenap Samet, afiş tasarımı Cenap Samet, fotoğraf Stefan Raуhl, asistan Din İbrahim.

Üsküp Türk Tiyatrosu’ndan oyunla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Nora, burjuva sınıfına ait üç çocuklu bir kadındır. Evliliği ve kendisiyle ilgili gerçeği fark edip, kendisini bir oyuncak bebekle karşılaştırılması, Nora için hayatının dönem noktası olmuştur. Bireyselleşmek ve özgür bir kadın olarak yaşamak için, Nora, eşi Torvald ve üç çocuğunu terk etmiştir. Ardından 15 yıl geçer. Nora, toplumun biçtiği roller dışına çıkıp birey olur ve ekonomik özgürlüğünü kazanır. Fakat, kanunen yaşadığı bir sıkıntıdan dolayı, 15 yıl sonra kapattığı kapıyı tekrar çalmak zorunda kalır. Ve oyun başlar.”