KÜLTÜR & SANAT

Fazıl Say Ohri’de Sahne Alacak

Bu yıl 56 kez düzenlenecek olan Ohri Yaz Festivali’nin proğramı da belli oldu. Festival dahilinde dünyanın dört bir yanından 800 sanatçı eserleriyle Ohri seyircisi karşısına çıkacak. Onlarca sergi, tiyatro oyunu ve filmin yanısıra 50’ye yakın konserin de yer alacağı Ohri Yaz Festivali’nin açılışı 12 Temmuz’da gerçekleşecek ve Ohri tam 40 gün kültür ve sanatın başkenti olacak.

Festival müdürü Oliver Arsovski düzenlediği basın toplantısında şehrin festival için bütün hazırlıkları tamamladığını ve sanatçılar ile konukları en iyi şekilde ağırlayacaklarını ve 40 günlük bir sanat ziyafeti sunacak olmaktan heyecan duyduklarını belirtti.

Bu yılki konser proğramının en fazla dikkat çeken isimlerinden biri hiç kuşkusuz ki dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say olarak göze çarpmakta. 10 Ağustos akşamı saat 21.00’de Aya Sofya’nın avlusunda gerçekleşecek olan konserle birlikte, Say, ilk kez Makedonya seyircisi önünde sahne almış olacak.

25 yıllık kariyeri boyunca dünyanın çeşitli ülkelerinde konserler veren Fazıl Say kendi jenerasyonunun en yetenekli piyanistleri arasında gösteriliyor. Repertuarında Bach’tan, modern müziğe ve kendi eserlerine kadar yer veren Say, Ohri Yaz Festivali’nde Haydn, Mozzart, Debussy, Gershwin gibi bestekarların eserlerini yorumlarkeni, aynı zamanda kendi bestelerini de seslendirecek.