BALKANLARKÜLTÜR & SANAT

Kosova’da “Gerçek” Derneği Kuruluşunun 70. Yılını Görkemli Konserle Kutladı

Priştine ve daha geniş çapta bu topraklarda yüzyıllarca yaşayan Türk halkının kültür ve sanatını ileriye taşımakla birlikte örf ve adetlerini yaşatan Kosova’nın en köklü derneklerinden “Gerçek” Kültür, Sanat ve Spor Derneği, kuruluş ve çalışmalarının 70’inci yıldönümünü görkemli bir konserle kutladı.

Priştine’nin Gençlik ve Spor Merkezi’nin Kırmızı Salonu’nda düzenlenen  muhteşem konserle, dernek ile  halk arasında  büyük buluşma yaşandı.

Tüm sanat hünerlerini sergileyen dernek üyeleri, tıklım dolan salondaki seyirciyi, şarkılar ve halk oyunlarıyla mest etti.

Eski ve yeni nesil ses sanatçıları ile  yeni halk oyunlarıyla  seyirci karşısına çıkan dernek üyeleri, Priştine ve Kosova’da Türk gelenek ve göreneklerinin yaşatılmasına daha nice yıllar devam etmekte kararlı oldukları mesajını sahnede vermiş oldu.

Konser öncesinde yapılan konuşmalarda da 70  yıl aralıksız olarak halka hizmet eden  “Gerçek” Derneği halkın önemli öğesi ve buluşma yeri olmaya devam edeceği belirtildi.

Konuşmaların ardından sahne alan Kosova’nın ünlü Türk ses sanatçıları ve bestecileri, Aluş Nuş, Nevzat Şundo, Sevim Baki Bırveniku, Ergin Sungur, Güler Grozda, Adnan Kahya ve Ekber Feyzullah seslendirkileri birbirinden güzel eserlerle seyircinin büyük beğenisi topladı.

70’incl yıl konseri için özel olarak hazırlanan halk oyunları da büyük alkış aldı.

İlir Bırveniku’nun yönetimindeki orkestrenin eşliğinde “Kosova’nın Sesi” kadınlar korosu da şarkı ve türküleriyle konser boyunca hakim olan havaya ayrı bir çoşku kattı. /kosovaport/